Niestety, ze względu na okres wakacyjny, w wydarzeniach tych rzadko uczestniczyła młodzież szkolna, bardziej pochłonięta letnim wypoczynkiem i beztroską zabawą niż celebrowaniem poważnych uroczystości państwowych. Tymczasem, jak w powiedzeniu „drzewo bez korzeni nie zakwitnie”, nie da się wychować młodych ludzi na patriotów, świadomych uczestników życia społecznego i odpowiedzialnych obywateli bez przekazania im wiedzy historycznej i ukształtowania postawy szacunku oraz podziwu dla dokonań, ofiarności czy wręcz bohaterstwa przodków.
Aby nadrobić te „wakacyjne zaległości” Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie zorganizowała konferencję pt. „Powstanie Warszawskie: dni klęski – dni chwały!”. Współorganizatorem wydarzenia było MNZP, które zapeniło salę audiowizualną i obsługe techniczną spotkania.
W programie znalazły się następujące referatu:
- „Przebieg powstania warszawskiego z perspektywy lat” /Andrzej Huk – nauczyciel konsultant PCEN O. Przemyśl/,
- „Najmłodsi bohaterowie powstania warszawskiego” /Zenon Fajger – główny specjalista Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie/,
- "Muzy nie milkną w czasie wojny. Literackie obrazy "Bitwy o Warszawę" /dr Małgorzata Wilgucka – doradca metodyczny języka polskiego PCEN O. Przemyśl/.
Wydarzenie, które odbyło się 23 października 2024 r. wzbudziło duże zainteresowanie adresatów – łącznie uczestniczyło w nim ok. 200 uczniów i nauczycieli z następujących przemyskich placówek:
- Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących,
- Zespół Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych,
- Szkoła Podstawowa Nr 6,
- Szkoła Podstawowa Nr 11,
- Szkoła Podstawowa Nr 14,
- Szkoła Podstawowa Nr 16,
- Szkoła Mistrzostwa Sportowego,
- Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu.
Niniejszym pragniemy serdecznie podziękować współorganizatorowi wydarzenia, prelegentom oraz uczniom i nauczycielom, którzy tak licznie skorzystali z naszej oferty. Mamy nadzieję, że głębokie treści omawiane podczas konferencji na długo zapadną nie tylko w umysły, ale przede wszystkim serca młodych uczestników spotkania.