Relacja z Narodowego Czytania w PBW w Przemyślu

Przemyśl

8 września 2021 roku w Czytelni PBW w Przemyślu odbyło się spotkanie wpisujące się Narodowe Czytanie 2021.

Narodowe Czytanie, to inicjatywa Prezydenta RP, która od lat gromadzi miliony Polaków na wspólnym czytaniu tekstów literackich ważnych dla naszego narodu. Dotychczas wspólnie czytaliśmy m.in. Pana Tadeusza A. Mickiewicza, Potop H. Sienkiewicza, Wesele S. Wyspiańskiego, Balladynę J. Słowackiego itd. Lekturą tegorocznej – X edycji wydarzenia była Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Zazwyczaj Narodowe Czytanie odbywa się w pierwszą sobotę września. Także w tym roku większość instytucji współorganizujących to ogólnopolskie przedsięwzięcie, zaprosiło zainteresowanych do czytania dramatu Zapolskiej w sobotę 4 września. Nasza biblioteka również włączyła się w takie wydarzenie, którego głównym organizatorem była Przemyska Biblioteka Publiczna – link do relacji. Co roku współpracujemy z PBP w tym zakresie i mamy nadzieję, że nadal będziemy to robić.

Jednak doświadczenie kilku ostatnich lat pokazało nam, że aktywne uczestnictwo w Narodowym Czytaniu w pierwszą sobotę września jest trudne dla uczniów i nauczycieli, którzy dopiero spotykają się po przerwie wakacyjnej i mają mnóstwo pracy z organizacją nowego roku szkolnego. Aby, mimo tych trudności, zintegrować uczniów wokół wspólnego czytania Moralności pani Dulskiej PBW im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu zorganizowała wspomniane spotkanie wpisujące się w oficjalne obchody Narodowego Czytania, ale odbywające się w nieco późniejszym i, wydaje nam się, dogodniejszym dla szkół terminie.

Wydarzenie miało charakter hybrydowy, tzn. obecni w bibliotece uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu głośno czytali fragmenty utworu, a pozostali ich koledzy, koleżanki i nauczyciele ze wszystkich szkół w Przemyślu, powiecie, a nawet całej Polsce mogli śledzić je na żywo poprzez kanał YouTube. Ci zaś, którzy z różnych powodów nie mogli połączyć się z nami w danej chwili, mają możliwość obejrzeć przebieg spotkania w dowolnym, dogodnym dla nich czasie – link do nagrania.

Choć nie obeszło się bez drobnych problemów technicznych, ogólnie wydarzenie możemy zaliczyć do udanych. Zaproszona do współpracy młodzież bardzo się zaangażowała – każda grupa znalazła swój własny, niepowtarzalny sposób na ciekawe odczytanie, zinterpretowanie, a nawet przedstawienie fragmentów „Moralności…”. Dzięki temu spotkanie było zabawne, wzruszające i pouczające.

Na koniec pragniemy serdecznie podziękować dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom, którzy wykazali dużą otwartość wobec naszej propozycji i włączyli się organizację  wydarzenia.

Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli spotkać się ponownie, by wspólnie czytać lekturę XI edycji Narodowego Czytania, czyli Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Autor: Elżbieta Krupa