Relacja z Narodowego Czytania w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu

Przemyśl

7 września br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie odbyło się spotkanie w ramach obchodów Narodowego Czytania 2022.

Narodowe Czytanie, to ogólnopolska akcja zainicjowana 11 lat temu przez Prezydenta RP, której celem jest rozwijanie czytelnictwa Polaków oraz przypominanie tekstów klasycznej literatury polskiej, po które rzadko sięgamy na co dzień, a które stanowią ważny dorobek naszej polskiej kultury i tożsamości narodowej. Dlatego dotychczas czytaliśmy m. in. Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, Quo Vadis i Potop Henryka Sienkiewicza, Balladynę Juliusza Słowackiego, Wesele Stanisława Wyspiańskiego itd.
 
Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania były Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Wybór ten nie jest przypadkowy, gdyż w tym roku przypada 200. rocznica ich pierwszego wydania oraz obchodzony jest Rok Polskiego Romantyzmu.
 
Tradycyjnie obchody Narodowego Czytania odbywają się w pierwszą sobotę września. Tak też było w tym roku – w sobotę, 3 września br. wspólnie czytano Ballady i romanse w bibliotekach, centrach kultury, szpitalach, parkach, na rynkach miast, itp. Nasza biblioteka również włączyła się w takie wydarzenie, którego głównym organizatorem była Przemyska Biblioteka Publiczna. Co roku współpracujemy z PBP w tym zakresie i mamy nadzieję, że nadal będziemy to robić.
 
Zdajemy sobie jednak sprawę, że aktywne uczestnictwo w Narodowym Czytaniu w pierwszą sobotę września jest trudne dla uczniów i nauczycieli, którzy dopiero spotykają się po przerwie wakacyjnej i mają mnóstwo pracy z organizacją nowego roku szkolnego.
 
Aby, mimo tych trudności, zintegrować młodzież wokół wspólnego czytania wspomnianego dzieła Mickiewicza PBW w Przemyślu zorganizowała spotkanie, wpisujące się w oficjalne obchody Narodowego Czytania, ale odbywające się w nieco późniejszym i, wydaje nam się, dogodniejszym dla szkół terminie.
 
Honorowy Patronat nad wydarzeniem, oprócz Pary Prezydenckiej, objęli:
  • Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego,
  • Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla
  • Jan Pączek – Starosta Przemyski.

Spotkanie otworzył dr Piotr Pękalski – Wicedyrektor PZPW w Rzeszowie ds. PBW w Przemyślu, który omówił historię i ideę akcji Narodowego Czytania oraz powitał obecnych na spotkaniu gości honorowych:
 
  • Bernadetę Jasińską - Kierownika przemyskiego oddziału Wydziału Jakości i Zarządzania Edukacją KO w Rzeszowie,
  • Renatę Kochanowicz - Chalicką  - Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu,
  • Janusza Łukasiewicza - Naczelnika Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu,
  • Piotra Worosza - Naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu
  • dr Macieja Waltosia - Dyrektora Przemyskiej Biblioteki Publicznej,
  • Agnieszkę Bobowską – Hryniewicz  - Kierownika Oddziału Popularyzacji Działalności Archiwalnej i Prac Wydawniczych Archiwum Państwowego w Przemyślu,
  • Annę Hayder - Przewodniczącą Przemyskiej Rady Seniorów,
 
nauczycieli, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia:
 
  • Annę Szopę -  nauczyciela bibliotekarza w I LO w Przemyślu,
  • dr Małgorzatę Wilgucką – nauczycielkę polonistkę w II LO w Przemyślu,
  • Ewę Wójcik - nauczyciela bibliotekarza w II LO w Przemyślu,
  • Danutę Bocheńską - nauczyciela bibliotekarza w ZSEiO w Przemyślu,
  • Bernadetę Suchorzepkę - nauczycielkę polonistkę w CKZiU Nr 1 w Przemyślu,
  • Agnieszkę Dyrdę - nauczyciela bibliotekarz w CKZiU Nr 1 w Przemyślu

 oraz zgromadzonych uczniów.
 
Następnie głos zabrała dr Małgorzata Wilgucka – nauczycielka polonistka z II LO w Przemyślu, która wygłosiła referat pt. Tajemniczy świat "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Refleksje o niezwykłym utworze w 200. lecie wydania zbioru.  W ciekawy sposób, nie tylko omówiła treść, motywy, wątki czy znaczenie symboli zawartych w lekturze, ale również udowodniła, że nie jest to utwór archaiczny, zapomniany lecz wciąż żywy, aktualny i inspirujący innych twórców - malarzy, grafików, a nawet współczesnych producentów koszulek dla młodzieży.
 
Ostatnim, ale bardzo znaczącym punktem programu było głośne czytanie lektury. W tej części aktywny udział wzięli uczniowie czterech przemyskich szkół ponadpodstawowych: I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Przemyślu. Zaproszona do współpracy młodzież bardzo się zaangażowała – każda grupa znalazła swój własny, niepowtarzalny sposób na ciekawe odczytanie, zinterpretowanie, a nawet przedstawienie poszczególnych ballad, romansów czy powiastek zawartych w tomiku. Dzięki temu spotkanie było zabawne, wzruszające i pouczające. Do wspólnego czytania przyłączyli się również Wicedyrektor PBW w Przemyślu i obecni na spotkaniu goście, którzy odczytali teksty Romantyczność, Pierwiosnek oraz Do przyjaciół. 
 
Na koniec pragniemy serdecznie podziękować wszystkim za otwartość wobec naszej propozycji i aktywne włączenie się w przebieg wydarzenia. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli spotkać się ponownie, by wspólnie czytać powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Link do krótkiej relacji filmowej.

Autor: Elżbieta Krupa, fot. Marta Głogowska