Spotkanie biblioterapeutyczno-sensoryczne pt. „O ciepłym i puchatym”

Przemyśl

Spotkanie rozpoczęto zaproszeniem do zabawy stymulującej zmysł dotyku pt. „rysowanie po ciele”.

Następnie wprowadzono dzieci w temat spotkania i odczytano bajkę „O ciepłym i puchatym”.

Podczas rozmowy kierowanej uczniowie dzieli się swoimi przemyśleniami: jakie słowa są dla nich „ciepłe i puchate”?, a jakie „zimne i kolczaste”?

Spośród przygotowanych na kartkach wyrazów, emotikonów i obrazków uczestnicy wybierali i „wrzucali” do worków wyrazy i obrazki, które ich zdaniem przynoszą radość lub ranią. W trakcie czytanego utworu wśród dzieci krążyły dwie sensoryczne piłeczki. Piłeczki posiadały inną fakturę, dzięki czemu dostarczały różnych wrażeń czuciowych. Były to odczucia przyjemne, bo ciepłe i puchate i przykre, bo kolczaste i drapiące. Po wysłuchaniu tekstu, wychowankowie dzielili się swoimi wrażeniami oraz uczyli się, które kolory określane są jako ciepłe i zimne.

Temat zajęć skłonił uczniów do refleksji, że każdy człowiek bez względu na wiek, płeć, wygląd, stan zdrowia ma potrzebę doświadczenia czułości, bliskości i ciepła. To od nas zależy czy będziemy się dzielić z ludźmi ciepłym i puchatym, czy podarujemy kolczaste i zimne… dlatego też jak najczęściej dzielmy się ciepłym i puchatym.

Autor: Dorota Grząba