Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – rodzina Ulmów

Przemyśl

Rok 2024 ogłoszony został Rokiem Rodziny Ulmów w 80. rocznicę zbrodni w Markowej. Ulmowie są w Polsce i na świecie symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej. W 1995 roku rodzina Ulmów została pośmiertnie uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2016 roku zostało otwarte w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów.

W lubaczowskiej filii PBW odbyła się prelekcja Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – rodzina Ulmów,  którą wygłosił dr Wojciech Hanus, historyk, starszy inspektor Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Wykładu wysłuchali nauczyciele miejscowych szkół oraz członkowie młodzieżowego wolontariatu.

W trakcie spotkania prelegent zapoznał uczestników z wydarzeniami, które doprowadziły do wymordowania rodziny Ulmów i przedstawił najważniejsze fakty z życia rodziny, która ukrywała Żydów z rodzin: Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Zaprezentował również sylwetki „katów z Markowej”: Ericha Wildego, Michaela Dziewulskiego, Gustava Unbehenda, Josefa Kokotta i Eilerta Diekena oraz ich późniejsze losy. Swój referat dr Hanus zilustrował slajdami, przedstawiającymi unikalne fotografie z życia rodziny Ulmów.

Wykład wzbudził wiele emocji, podczas dyskusji prelegent odpowiadał na wiele pytań, co świadczy o tym, że temat pomocy Żydom i kontrowersje z tego wynikające, jest ciągle żywy i aktualny.

Autor: Wiesława Olchowy