Warsztaty historyczne z IPN-em w przeworskiej Filii

Przemyśl

Biblioteka pedagogiczna w Przeworsku w ramach współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie zaproponowała w bieżącym roku szkolnym nauczycielom i uczniom ze szkół z terenu miasta i powiatu przeworskiego dwie interesujące formy edukacyjne. Pierwszą z nich były warsztaty zorganizowane dnia 28 marca br. dla nauczycieli historii. Tematyka spotkania pt. „Zabić Polaków. „Operacja polska” NKWD 1937-38” zgromadziła w czytelni nauczycieli zainteresowanych zagadnieniami związanymi z XX-wieczną historią naszego państwa, wykraczającą poza szkolne programy nauczania.

Warsztaty prowadziła Pani Katarzyna Kyc, starszy specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, która w oparciu o źródła  i opracowania historyczne dostępne w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyła temat tzw. „operacji polskiej” przeprowadzonej przez NKWD w latach 1937-1938. Prelegentka, wykorzystując bogate zasoby IPN (filmy edukacyjne, dokumenty, fotografie) w bardzo interesujący sposób nakreśliła tło historyczne oraz genezę  wydarzeń, przytoczyła najważniejsze fakty, daty, nazwiska katów, a także szacunkową liczbę ofiar tzw. „wielkiego terroru” i „operacji polskiej NKWD”, która była jego częścią.

Na kolejne warsztaty do biblioteki zaprosiliśmy uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku. Spotkanie zorganizowane 16 maja 2023 r. poświęcone było zagadnieniu pracy ze źródłami historycznymi w szkole. Prowadząca warsztaty Pani Katarzyna Kyc zapoznała uczniów z podziałem źródeł historycznych i pokazała, na czym polegać powinna analiza źródła. Uczniowie zaopatrzeni w potrzebną wiedzę i narzędzia próbowali samodzielnie dokonać oceny źródła wskazanego przez Prelegentkę, a była to karta  świąteczna z czasów niewoli.

Tegoroczne spotkania z IPN-em w bibliotece pedagogicznej zaowocowały pomysłami na przyszłe wspólne działania edukacyjne dla lokalnego środowiska szkolnego, zwłaszcza w kontekście nadchodzących w tym roku wydarzeń wokół  beatyfikacji Rodziny Ulmów z Markowej. Zbiory naszej biblioteki zostały wzbogacone o pomoce dydaktyczne w postaci gier edukacyjnych o tematyce historycznej, wydawanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ponadto uczestniczący w spotkaniach nauczyciele otrzymali linki dostępu do opracowań i materiałów dydaktycznych dotyczących poruszanych zagadnień. 
Z nadzieją na dalszą współpracę, składamy gorące podziękowania Pani Katarzynie Kyc i Oddziałowi IPN w Rzeszowie za przybliżanie trudnej historii naszego kraju w sposób rzetelny i inspirujący nauczycieli i uczniów do dalszych poszukiwań.

Wszystkich badaczy i miłośników historii, także tej regionalnej, zapraszamy do korzystania z bogatych zbiorów i warsztatu informacyjnego naszej biblioteki.

Autor: Katarzyna Rudnicka, fot. udostępnione ze strony Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku