Warsztaty III stopnia z biblioterapii

Przemyśl

"Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią,
myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu
kim jesteśmy i kim możemy się stać..."
[Ursula Kroeber Le Guin]

10 kwietnia 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyły się warsztaty III stopnia z biblioterapii, które zostały zorganizowane w ramach XXIII Forum Nauczycieli Bibliotekarzy.

W szkoleniu uczestniczyli bibliotekarze bibliotek szkolnych, którzy posiadali certyfikat I i II stopnia biblioterapii.

Warsztaty poprowadziła: dr Wanda Matras – Mastalerz - pracownik naukowy Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu.

W programie zajęć poruszane były zagadnienia dotyczące m.in.: nowości z literatury przedmiotu, doboru metod i technik pracy biblioterapeutycznej do nadrzędnego celu terapii, redagowania scenariuszy, przygotowania do konstruowania programów zajęć z elementami biblioterapii.

Na zakończenie zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze „nie zarazili się” biblioterapią, aby korzystali z terapeutycznej roli książki. W dzisiejszych czasach bowiem - trudnych nie tylko dla nas dorosłych - musimy dopasowywać się do nowych sytuacji, problemów oraz odnajdywać skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. Jednym z tych sposobów jest właśnie terapia przez literaturę.

Fot. Marta Głogowska

Autor: Agnieszka Biedroń