Wisława Szymborska – pierwsza dama poezji polskiej

Przemyśl

Wszystko, co mam do zakomunikowania,
     jest w moich wierszach.
                [Wisława Szymborska]
 
2023 - Rokiem Wisławy Szymborskiej. Przypada w nim bowiem 100. rocznica urodzin tej wybitnej poetki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, założycielki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, damy Orderu Orła Białego.
 
Stulecie urodzin poetki to doskonały pretekst, aby pochylić się nad jej twórczością, aktualnością postrzegania w niej świata. Wiersze Szymborskiej wciąż są żywe, ich serca biją… [prof. Teresa Walas] – starała się w nich dotrzeć do prawdy o świecie i człowieku, uparcie stawiała ponadczasowe pytania: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jaki z natury jest człowiek?  W mistrzowski sposób łączyła obserwacje życia codziennego z głęboką refleksją o egzystencji.
 
26 kwietnia 2023 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, doceniając kunszt literacki poetki, wagę i zasięg jej twórczości, zorganizowała konferencję pt. Wisława Szymborska – pierwsza dama poezji polskiej.
 
W odpowiedzi na duże zainteresowanie nauczycieli przemyskich szkół, liczne zgłoszenia grup uczniów, odbyły się dwie edycje konferencji tego samego dnia. W wydarzeniu wzięło udział łącznie ok. 160 uczniów z następujących szkół: I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 i 2 oraz Szkoła Podstawowa Nr 11.
 
Pierwszy wykład pt. Sowa była córką piekarza... Przypadek i konieczność w liryce Wisławy Szymborskiej wygłosiła dr Małgorzata Wilgucka - nauczyciel II LO w Przemyślu, doradca metodyczny przemyskiego oddziału PCEN w Rzeszowie. Prelegentka dokonała wielopoziomowej interpretacji dwóch wierszy poetki zatytułowanych Mała dziewczynka ściąga obrus oraz Pierwsza fotografia Hitlera. Wykład przybliżający utwory Szymborskiej, ich korelację z twórczością Wiliama Szekspira i filozofią ks. prof. Michała Hellera, przeplatany był recytacją, cytatami, zilustrowanymi wierszami a nawet, przemawiającymi do współczesnej młodzieży – memami.
 
Co nam mówi o świecie Wisława Szymborska? – to tytuł kolejnego wykładu, który podczas konferencji zaprezentował dr Mariusz Kalandyk – nauczyciel konsultant PCEN w Rzeszowie. Wystąpieniem, opartym o interpretację dwóch wierszy poetki zatytułowanych Pytania zadawane sobie oraz Rozmowa z kamieniem, aktywizował zgromadzonych uczniów, prowokował ich do myślenia zadając pytania typu: Po co komu poeta? Jaki jest sens istnienia? Czym jest (dobre) życie? Jak rozmawiać z kamieniem? Co chmury wiedzą o człowieku? Czy Szymborska interesowała się fizyką kwantową?  Na zakończenie zaproponował młodzieży zabawę w sofistów Róża czy kamień i cytował zabawne limeryki poetki.
 
W programie konferencji nie zabrakło również części artystycznej - śpiewu i recytacji wybranych utworów noblistki w wykonaniu wokalistów ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu oraz recytatorów z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.
 
Spotkanie z niepowtarzalną i inspirującą Wisławą Szymborską wyostrzyło nasze spojrzenie na wszelkie barwy codzienności. Zachęcamy do dalszego zgłębiania twórczego świata poetki, który pełen jest radości, smutku, subtelności, wrażliwości, skłania do refleksji i … pozostaje wciąż do odkrycia.
 
Serdeczne podziękowania za oprawę artystyczną konferencji kierujemy do p. Łukasza Cebeńki – nauczyciela „przemyskiej piętnastki” wraz z podopiecznymi, którzy specjalnie na tę okoliczność przygotowali występ wokalny do tekstów Szymborskiej. Dziękujemy również p. Małgorzacie Wilguckiej wraz z uczniami za występ recytatorski. Poziom uczniowskich interpretacji sprawił, że odczuliśmy koloryt i klimat lat świetności poetki.

Autor: Agnieszka Biedroń, Fot.: Mariusz Bąk