XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Lubaczowie

Przemyśl

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w lubaczowskiej filii upłynął pod znakiem zajęć czytelniczych dla różnych grup wiekowych.

Młodsze dzieci z  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie oraz z Niepublicznego przedszkola Eko Maluchy w Lubaczowie zapoznały się z drogą książki od autora do czytelnika. Z rozsypanki sylabowej układały wyrazy w kolejności powstawania książki i odczytywały nazwy twórców, takie jak autor, ilustrator, wydawca, księgarz, bibliotekarz, czytelnik. Nie zabrakło również zagadek i quizów dotyczących bajek i baśni dla dzieci. Podczas kolejnych zajęć dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami książek oraz obejrzały bajkę w formie teatrzyku Kamishibai. Wiele emocji wzbudziła również wśród najmłodszych interaktywna książeczka z trójwymiarowymi obrazkami. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonały zakładki do książek, posługując się różnymi technikami.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w zajęciach dotyczących czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Nawiązując do hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka na czasie”, zajęcia miały uświadomić uczniom fakt, że zawsze można znaleźć taką książkę, której treść nas zainteresuje, zafascynuje czy zaintryguje. Uczestnicy zajęć opowiadali o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa oraz próbowali stworzyć listę książek, które warto przeczytać, w myśl hasła że „na każdego z nas czeka przynajmniej jedna książka, którą przeczytamy jednym tchem. Aby ją odnaleźć , wystarczy tylko chcieć.”

Nauczyciele –bibliotekarze z lubaczowskiej filii zostali również zaproszeni do Publicznej Szkoły Podstawowej w Łukawcu. Podczas lekcji uczniowie młodszych klas zapoznali się z historią książki i pisma, z zaciekawieniem obejrzeli repliki papirusów, odgadywali zagadki związane z czytaniem i książkami a także wysłuchali opowiadania o przyjaźni.

Tydzień Bibliotek upłynął w lubaczowskiej filii na ciekawych i inspirujących zajęciach, których celem było uzmysłowienie dzieciom i młodzieży roli książki i czytania w nowoczesnym pełnym technologii świecie, aby kojarzyły bibliotekę z miejscem zabawy, edukacji i rozwoju.

Autor: Wiesława Olchowy