„Wspólnie tworzymy klimat” – to hasło tegorocznego EKOfestiwalu, który odbył się w dniu 18.09.2024 r. na lubaczowskim rynku. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” wspólnie z powiatem lubaczowskim, a partnerami głównymi było Nadleśnictwo Lubaczów, Nadleśnictwo Narol oraz Nadleśnictwo Oleszyce.
Przy okazji Festiwalu pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filia w Lubaczowie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie przeprowadzili cykl zajęć edukacyjnych o tematyce ekologicznej adresowanych dla uczniów klas I,II, i III Szkoły Podstawowej w Zalesiu.
Celem głównym zajęć było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci na temat indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu, jak i zwrócenie uwagi na codzienne nawyki, które mogą przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych.
W trakcje zajęć uczniowie wypełniali ekokrzyżówkę, następnie prowadząca przedstawiła kilka ciekawostek „ekologiczne nie do wiary”, np. Jaki czas w przyrodzie rozkłada się: papierowa chusteczka, zapałka, guma do żucia, puszka plastikowa czy butelka. Wspólnie czytaliśmy i odgadywaliśmy wierszowane zagadki o zwierzętach i roślinach leśnych z „Wielkiej księgi zagadek” autorstwa Doroty Strzemińskiej-Wlęckowiak
Na zakończenie zaprezentowaliśmy japońską sztukę opowiadania, teatr ilustracji kamisibai. Wybraliśmy bajkę pt:”Królowa pszczół” , której tematyka wiązała się z ochroną środowiska. Uczniowie z zaangażowaniem wypowiadali się, dlaczego nie należy zabijać pszczół i dlaczego są pożyteczne dla ludzi.
Przeprowadzone lekcje stanowiły doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z ekologią. Był to pierwszy krok, aby zachęcić dzieci do patrzenia na środowisko z większą wrażliwością.