W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w licznych zrywach niepodległościowych (…). Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce. [Andrzej Duda – prezydent RP]
W listopadzie 2018 r. przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Trwające w całym kraju intensywne przygotowania do tego wydarzenia spowodowały wyraźny wzrost zainteresowania Polaków zagadnieniami związanymi z zaborami oraz dążeniem narodu polskiego do odzyskania wolności po 123 latach zaborów.
Drogi Polaków do niepodległości to temat konferencji organizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu, wpisującej się w przygotowania do tego ważnego dla wszystkich Polaków listopadowego święta.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
- Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP
- Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego
- Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty
- Waldemar Paluch – Burmistrz Miasta Jarosławia
- Krzysztof Szpyt – Burmistrz Miasta Lubaczowa
- Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla
- dr Leszek Kisiel – Burmistrz Miasta Przeworska
- Tadeusz Chrzan – Starosta Jarosławski
- Józef Michalik – Starosta Lubaczowski
- Jan Pączek – Starosta Przemyski
- Zbigniew Kiszka – Starosta Przeworski.
Przedsięwzięcie adresowane jest do dyrektorów, nauczycieli, uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, III gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli środowiska oświatowego, kulturalnego, samorządowego i wszystkich zainteresowanych z miast Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa i Przeworska oraz powiatów przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego. Ze względu na tak rozległy zasięg, kolejne odsłony konferencji odbędą się:
- 27 września 2018r. (czwartek)
- godz. 9.00 – siedziba PBW w Przemyślu (ul. Śnigurskiego 10-12),
- godz. 12.00 – Starostwo Powiatowe w Przeworsku (ul. Jagiellońska 10) oraz
- 28 września 2018r. (piątek)
- godz. 9.00 – Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu (Rynek 5),
- godz. 12.30 - Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. K. Komedy w Lubaczowie (Rynek 24)
W programie wydarzenia znalazły się m.in. referaty: Rola walki zbrojnej w dążeniu do odzyskania niepodległości przez Polskę /dr Jacek Magdoń – specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie/, Opór „cywilny” i jego znaczenie w przetrwaniu Narodu i ostatecznym odzyskania niepodległości przez Polskę /dr Irena Kozimala – PWSW w Przemyślu/, Rola współczesnej rodziny w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży /Piotr Pilch – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego/.
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wybranej edycji spotkania serdecznie zapraszamy. Ze względów organizacyjnych grupy uczniów prosimy zgłaszać pod numerem telefonu:
- Przemyśl i powiat przemyski: 16 678 49 42 w. 23
- Jarosław i powiat jarosławski: 16 627 12 60
- Lubaczów i powiat lubaczowski: 16 632 12 34
- Przeworsk i powiat przeworski: 16 648 81 76
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.