Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Przemyśl

Rocznica zawieszenia flagi polskiej na Reichstagu i Kolumnie Zwycięstwa
(zdobycie Berlina przez Armię Czerwoną wraz z oddziałami 1. Armii Wojska Polskiego) - 
2 maja 1945 r.


Polska flaga zawieszona w zrujnowanym Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa przez kpt. Antoniego Jabłońskiego, <br />2 maja 1945 r. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)
Polska flaga zawieszona w zrujnowanym Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa przez kpt. Antoniego Jabłońskiego,
2 maja 1945 r. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)



2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej- jedno z oficjalnych świąt państwowych uchwalone przez Sejm 20 lutego 2004 r. na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP.

Wybór daty tego święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Z okazji Dnia Flagi w Polsce organizowane są różnego rodzaju akcje, happeningi i demonstracje uczuć narodowych. W tym dniu pokazujemy swoją dumę narodową prostym w przekazie symbolem- wywieszając na zewnątrz domu biało czerwoną flagę.

Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Polska flaga składa się z dwóch pasów: białego i czerwonego, opcjonalnie z godłem Polski umieszczonym pośrodku. Górny pas (biały) reprezentuje Orła Białego, dolny (czerwony) tło herbu. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.



Wybrane źródła informacji:

Autor: Agnieszka Biedroń