27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Dzieci żydowskie w wyzwolonym obozie Auschwitz.
Kadr z radzieckiego filmu Aleksandra Woroncowa, kręconego od 28 stycznia 1945 r. United States Holocaust Memorial Museum. Domena publiczna
Nikt nie może pomniejszać rozmiarów tych wydarzeń. [...]
Świat musi usłyszeć przestrogę, jaką pozostawiły nam ofiary Holokaustu
i jakim są świadectwa ocalonych.”
[Jan Paweł II]
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie, by uczcić pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem terroru i ludobójstwa. Obóz ten istniał w latach 1940-1945. Od 1942 roku był jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej)- nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
27 stycznia 1945 r.- to data wyzwolenia obozu przez żołnierzy 100. Dywizji Piechoty wchodzącej w skład 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Ocalenia doczekało zaledwie 7 tys. więźniów. Większość Niemcy zdołali wyprowadzić na zachód w marszach śmierci. Naziści zamordowali w obozie ok. 1,1 mln osób- głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.
Rezolucja wydana przez ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nie tylko oddaje cześć pomordowanym, jest również apelem o przeciwdziałanie ,,jakimkolwiek formom negacji Holokaustu”. Jej cel to zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji i pamięci- po to, by zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.
Wybrane źródła informacji: