Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau .

Przemyśl

Wyzwolenie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau - 27 stycznia 1945 r. 
27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzieci żydowskie w wyzwolonym obozie Auschwitz.
Kadr z radzieckiego filmu Aleksandra Woroncowa, kręconego od 28 stycznia 1945 r. United States Holocaust Memorial Museum. Domena publiczna



„Nikt nie może zapomnieć, ani lekceważyć tego, co się stało.
Nikt nie może pomniejszać rozmiarów tych wydarzeń. [...]
Świat musi usłyszeć przestrogę, jaką pozostawiły nam ofiary Holokaustu
i jakim są świadectwa ocalonych.”
[Jan Paweł II]

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie, by uczcić pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem terroru i ludobójstwa. Obóz ten istniał w latach 1940-1945. Od 1942 roku był jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej)- nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

27 stycznia 1945 r.- to data wyzwolenia obozu przez żołnierzy 100. Dywizji Piechoty wchodzącej w skład 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Ocalenia doczekało zaledwie 7 tys. więźniów. Większość Niemcy zdołali wyprowadzić na zachód w marszach śmierci. Naziści zamordowali w obozie ok. 1,1 mln osób- głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Rezolucja wydana przez ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nie tylko oddaje cześć pomordowanym, jest również apelem o przeciwdziałanie ,,jakimkolwiek formom negacji Holokaustu”. Jej cel to zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji i pamięci- po to, by zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.



Wybrane źródła informacji:

Autor: Izabela Pelc