145. rocznica urodzin Alberta Einsteina

Rzeszów

 

Slajd 1

Tekst: Albert Einstein, Fizyk, twórca szczególnej i ogólnej teorii względności, laureat Nagrody Nobla

Slajd 2

Tekst: Albert Einstein

14 III 1879  urodził się w niemieckim mieście Ulm

1905 - podał podstawowe idee szczególnej teorii względności wyjaśnił ruchy Browna i zapoczątkował teorię fluktuacji podał zależność między masą i energią (wzór Einsteina), podał prawa: zewnętrznego zjawiska fotoelektrycznego i równoważności fotochemicznej

1914–33 - wykładał na uniwersytecie w Berlinie

1916 -  podał ogólną teorię względności opublikował kwantową teorię promieniowania

1921 - otrzymał Nagrodę Nobla za prace nt. zjawiska fotoelektrycznego i z fizyki teoretycznej

1922 - wydał Istotę teorii względności

1924 - uogólnił teorię Bosego (statystyka Bosego-Einsteina)

1933 - osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych

1939 - napisał list do F.D. Roosevelta, wskazujący możliwość militarnego wykorzystania energii jądrowej

18 IV 1955 zmarł w Princeton

Slajd 3

Tekst: Najciekawsze i nieznane ciekawostki o Albercie Einsteinie

Slajd 4

Tekst: Naukowiec wcale nie lubił szkoły

Młody Einstein uczył się, ale nie przepadał za szkołą. Nie lubił do niej chodzić. O sobie mawiał „nie mam żadnych szczególnych uzdolnień.

Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość”. Einstein nigdy nie błyszczał w szkole, jednak bardzo szybko uczył się nowego materiału.

Podczas gdy inne dzieci wyróżniały się w szkolnych ławkach, Einstein zawsze miał jakieś inne ciekawsze zajęcie. Nikt nie podejrzewał zatem, że w ręce Alberta powędruje kiedyś Nagroda Nobla.

Źródło: TOP 10 ciekawostek z życia Alberta Einsteina o których nie mieliście pojęcia

Slajd 5

Tekst: Zanim Einstein wymyślił wynalazki, grał na skrzypcach

Albert zaczął grać na skrzypcach w wieku 6 lat. Muzykował aż do 14-stego roku życia. Informacje o Einsteinie wskazują na różne incydenty Alberta podczas pobierania nauk gry. Młody muzyk szukał pasji w grze na skrzypcach, a nie wyłącznie szukania technicznych rozwiązań. Ponoć raz uderzył nauczyciela krzesłem, bo dość miał powtarzających się ćwiczeń. Einstein dokonał na samym sobie odkrycia,  że gdyby nie był fizykiem, zostałby na pewno muzykiem.

Gdyby Albert Einstein nie grał jednak na swoich ukochanych skrzypcach, dziś prawdopodobnie nie byłoby wzoru E = mc2.

Źródło: TOP 10 ciekawostek z życia Alberta Einsteina o których nie mieliście pojęcia

Slajd 6

Tekst: Historia badań naukowca zaczęła się od kompasu

Kiedy młody Albert miał zaledwie 5 lat, wówczas ojciec pokazał mu kompas. Tato dokładnie wytłumaczył przyszłemu naukowcowi na jakiej zasadzie działa mechanizm urządzenia. Wiele lat po tym wydarzeniu Einstein opowiadał wszystkim, że najbardziej zafascynowała go siła igły magnetycznej kierująca nią. Albert Einstein  tak bardzo zaintrygował się działaniem kompasu, że nazwał to wydarzenie swoim pierwszym zetknięciem się z nauką.

Historycy naukowi uważają, że igła kompasu będąca posłuszną niewidzialnemu polu najbardziej wpłynęła na teorię polową Alberta Einsteina. Naukowiec sądził bowiem,  iż teorie polowe najbliżej odzwierciedlają prawa rządzące naturą.

Źródło: : TOP 10 ciekawostek z życia Alberta Einsteina o których nie mieliście pojęcia

 

Slajd 7

Tekst: Albert Einstein palił fajkę

Mało która biografia Einsteina wspomina, że naukowiec uwielbiał palenie fajki. Z początku palił  cygara, jednak później przerzucił się na fajkę. Podobno nigdy się z nią nie rozstawał – nawet, gdy pewnego dnia wywrócił się do wody ze swojej żaglówki. Mawiał, że palenie fajki daje mu obiektywny osąd spraw ludzkości. Palenie fajki niekorzystnie odbiło się na zdrowiu Einsteina. Miał ograniczyć palenie, jednak nie zastosował się do zaleceń lekarzy. Co ciekawe dostał również wyróżnienie w Klubie Palaczy Fajek w Montrealu. Uczony do końca dni nie potrafił pożegnać się z nałogiem palenia.

Einstein miał bardzo słabą pamięć

Mogłoby się wydawać, że fizyk o tak ścisłym umyśle powinien mieć znakomitą pamięć.

W rzeczywistości jednak było zupełnie odwrotnie. Albert Einstein zapominał podstawowych rzeczy i miał słabą pamięć do drobiazgów. Naukowiec często mylił daty. Zdarzało mu się też zapominać numery telefonów albo imiona swoich znajomych.

Źródło: TOP 10 ciekawostek z życia Alberta Einsteina o których nie mieliście pojęcia

 

Slajd 8

Tekst: Albert Einstein kilkukrotnie zmieniał obywatelstwo

Życiorys Einsteina jest bogaty m.in. w jego ciągłą emigrację. W 1986 roku zrzekł się obywatelstwa niemieckiego, by uniknąć służby wojskowej.

W 1901 roku Albert przyjął obywatelstwo szwajcarskie, zaś w 1940 roku zaprzysiężony został na obywatela Stanów Zjednoczonych. Warto dodać, że w tamtych czasach można było zostać obywatelem kilku państw jednocześnie. Albert Einstein nigdy jednak nie zrezygnował z obywatelstwa szwajcarskiego.

Jego Nagroda Nobla za 1921 rok nie była przypisana żadnemu krajowi, których naukowiec był obywatelem. Einstein stanowczo sobie tego zażądał.

Naziści wyznaczyli nagrodę za głowę Einsteina

Gdy Hitler doszedł do władzy zapragnął usunąć wszystkich Żydów. Wyznaczono nagrodę 5 tysięcy dolarów za głowę Einsteina, który miał żydowskie pochodzenie. Przy jego domu w Belgii straż zaczęła obserwować wszystko, co się tam dzieje – więc polowanie na Einsteina nie było wyłącznie plotką. Albert Einstein z przekąsem skwitował wyznaczenie nagrody za własną głowę:

 „Nie wiedziałem, że jestem tyle wart”. W zbiorze wszystkich wrogów III Rzeszy można było pod fotografią naukowca przeczytać dopisek  „jeszcze nie zawisł”.

Źródło: TOP 10 ciekawostek z życia Alberta Einsteina o których nie mieliście pojęcia

Slajd 9

Tekst: Kilka cytatów Einsteina, które pokazują, że był prawdziwym geniuszem

Zdjęcie: Albert Einstein  źródło zdjęcia: Albert Einstein

O szczęściu:  „Człowiek szczęśliwy jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, by rozwodzić się nad przyszłością.”

O edukacji: “Większość nauczycieli traci czas na to, by dowiedzieć się, czego uczniowie nie wiedzą. Tymczasem prawdziwa sztuka zadawania pytań polega na tym, by odkryć, co uczeń wie lub czego jest w stanie się dowiedzieć.”

O pochwałach: “Jedynym sposobem na to, by uniknąć demoralizującego skutku bycia chwalonym jest kontynuowanie pracy.”

O czasie: “Gdy człowiek siedzi obok ładnej dziewczyny przez godzinę, to ta godzina wydaje się minutą. Ale każ mu usiąść na minutę na gorącym piecyku, a wyda mu się dłuższa niż godzina. To jest względność.”

Slajd 10

Kilka cytatów Einsteina, które pokazują, że był prawdziwym geniuszem

Zdjęcie: Albert Einstein  źródło zdjęcia: domena publiczna

O czasoprzestrzeni: “Ludzie tacy jak my, którzy wierzą w fizykę wiedzą, że różnica między przeszłością, teraźniejszością  a przyszłością jest niczym innym niż natarczywą, uporczywą iluzją.”

O ludziach: „Łatwiej jest oczyścić pluton niż oczyścić ludzką duszę ze zła.”

O wyglądzie zewnętrznym: “Gdybym zaczął ujarzmiać swoją aparycję, przestałbym być sobą.”

O postępie naukowym: “Jedna rzecz, której nauczyłem się w tym długim życiu, to to, że cała nasza wiedza naukowa w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale to najcenniejsza rzecz, jaką mamy.”

Slajd 11

Tekst: Kilka cytatów Einsteina,  które pokazują, że był prawdziwym geniuszem

Zdjęcie: Albert Einstein źródło zdjęcia: domena publiczna

O polityce: “Nacjonalizm to infantylna choroba. Jest jak odra dla rasy ludzkiej.”

O uprzedzeniach: “Zdrowy rozsądek to nic innego jak zbiór uprzedzeń, które zadomawiają się w umyśle, zanim skończymy 18 lat.”

O nieznanym: “Najpiękniejsze doświadczenie, jakie możemy mieć to doświadczenie nieodgadnionego… Każdy, kto nie zastanawia się, nie dziwi się, może równie dobrze nie żyć, jego oczy są zamglone.”

O wyobraźni: „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest ograniczona – jest tym, co wiemy i rozumiemy teraz, a wyobraźnia otacza świat – także to, co kiedykolwiek poznamy i zrozumiemy.”

Slajd 12

Tekst: Prace poświęcone Albertowi Einsteinowi w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Książki:

Albert Einstein / [tekst Lluis Cugota ; il. Gustavo Roldán] ; przeł. Anna Marta Jęczmyk. - Poznań : "Media Rodzina", cop. 2006.

Albert Einstein / Leopold Infeld ; [przekł. autoryz. z ang. Ryszard Gajewski]. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1956

Albert Einstein / B. G. Kuzniecow ; tł. Zdzisław Mroczek i Antoni Zambrowski. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1966.

Albert Einstein / Maria Isabel Sánchez Vegara ; ilustracje Jean Claude ; tłumaczenie z języka angielskiego Julia Tokarczyk. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Euro-Focus M. Tokarczyk, 2021.

Albert Einstein i porządek wszechświata / Cornelius Lanczos ; [tł. Barbara Stanosz]. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1967

Byli sobie wynalazcy [Film] . [Cz.] 6 / Albert Barille ; muz. Michel Legrand. - Wersja polska (dubbing). - Warszawa : "Hippocampus", 2008.

Einstein / Beata Kaczmarczyk. - Warszawa : "Buchmann", 2012.

Einstein dla początkujących / Joseph Schwartz ; il. Michael McQuinnes ; przeł. z ang. Marzena i Andrzej Reichowie. - Warszawa : "Alfa", 1988.

Einstein : rzut oka na świat jego myśli : przystępne rozważania o teorji względności i o nowym systemie świata : wysnute z rozmów z Einsteinem / przez Aleksandra Moszkowskiego ; przeł. z niem. Tadeusz Dropiowski. - Łódź : L. Fiszer, 1922.

Moje wspomnienia o Einsteinie / Leopold Infeld. - Warszawa : Iskry, 1956.

Myśl jak Albert Einstein / Robert B. Dilts ; [tł. Cezar Matkowski]. - Gliwice : "Helion", 2012.

Slajd 13

Tekst: Artykuły z czasopism

100 lat szczególnej teorii względności. Cz. 1 / Andrzej Szymacha.// Fizyka w Szkole 2005, nr 4, s. 195-204.

100 lat szczególnej teorii względności. Cz. 2 / Andrzej Szymacha.// Fizyka w Szkole 2005, nr 5, s. 259-269.

100 lat szczególnej teorii względności. Cz. 3 / Andrzej Szymacha./ Fizyka w Szkole 2005, nr 6, s. 324-333.

100 rocznica przyznania Nagrody Nobla Einsteinowi za interpretację efektu fotoelektrycznego zewnętrznego / Kazimierz Mikulski.// Fizyka w Szkole 2021, nr 4, s.26-29.

Albert Einstein (1879-1955) / Tadeusz Wibig.// Fizyka w Szkole 2022, nr 3, s. 22-24.

Albert Einstein (1879-1955) : ruchy Browna / Tadeusz Wibig. // Fizyka w Szkole 2022, nr 4, s. 25-27.

Czy kosmosem rządzi przypadek? / George Musser.// Świat Nauki 2015, nr 10, s. 66-71.

Dlaczego nadal tak ważny / Brian Greene.//Świat Nauki 2015, nr 10, s. 24-27.

Geniusz w słoiku / Brian D. Burrell.// Świat Nauki 2015, nr 11, s. 60-65.

Gdzie Einstein się mylił / Lawrance M. Krauss.// Świat Nauki 2015, nr 10, s. 40-45.

Jak Einstein odkrył na nowo rzeczywistość / Walter Isaacson.// Świat Nauki 2015, nr 10, s. 28-35.

Kim naprawdę był Einstein?// Świat Nauki 2015, nr 10, s. 64-65.

Kondensat Bosego-Einsteina / Kazimierz Rzążewski. // Delta 2016, nr 3, s. 1-3.

Szczególnie potrzebna teoria względności / Cyprian Sobczak.// Fizyka w Szkole 2022, nr 1, s. 12-17.

Wszyscy jesteśmy kreatywni / Małgorzata Osowiecka.// Charaktery 2022, nr 8 , s. 60-63.

Wszystko jest względne / Mirosław Dworniczak. // Wiedza i Życie 2015, nr 5, s. 54-57.

Wyprawy w głąb wyobraźni / Sabine Hossenfelder.// Świat Nauki 2015, nr 10, s. 36-39.

Slajd 14

Tekst: Publikacje Alberta Einsteina w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Ewolucja fizyki : rozwój poglądów od najdawniejszych pojęć do teorii względności i kwantów / Albert Einstein i Leopold Infeld. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1962.

Mój obraz świata / Albert Einstein ; [przekł. St. Łukomski]. - Warszawa : Wydawnictwo M. Fruchtmana, 1935

Istota teorii względności / Albert Einstein ; [z jęz. ang. tł. Andrzej Trautman]. - Wyd. 2. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1962. O szczególnej i ogólnej teorji względności : (wykład przystępny) / A. Einstein ; z upoważn. aut. przeł. z 11 wyd. oryg. M. T. Huber. - Lwów ; Warszawa : Książnica Polska Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych, 1921.

 

 

Autor: PBW