WCAG do prezentacji: 15 maja – Dzień Niezapominajki
Slajd 1
Tekst: 15 Maja – Dzień Niezapominajki.
Slajd 2
Tekst: Dzień Niezapominajki, obchodzony 15 maja, to wyjątkowe święto, które ma na celu przypomnienie o wartości natury oraz znaczeniu pamięci o bliskich i chwilach, które zdefiniowały nasze życie. Niezapominajka, jako roślina, stała się symbolem miłości, przyjaźni oraz wspomnień.
Slajd 3
Tekst: Dzień Niezapominajki został zainicjowany w Polsce w 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na problemy związane z ochroną środowiska, a także na konieczność pielęgnowania wspomnień o bliskich oraz wydarzeniach, które miały wpływ na nasze życie.
Slajd 4
Tekst: Niezapominajka (Myosotis) to niewielka roślina, której niebieskie kwiaty często kojarzą się z miłością i pamięcią. W wielu kulturach niezapominajka jest symbolem więzi emocjonalnych i trwałych wspomnień. Legenda głosi, że roślina ta narodziła się z łez, które spadły na ziemię z oczu zrozpaczonego kochanka. Dlatego niezapominajka przypomina nam o wartości emocji i uczuć.
Slajd 5
Tekst: Dzień Niezapominajki to czas refleksji nad wspomnieniami oraz relacjami z bliskimi. To doskonała okazja, by wyrazić swoje uczucia, przypomnieć sobie ważne chwile oraz docenić ludzi, którzy mają znaczenie w naszym życiu. Warto spędzić ten dzień z rodziną i przyjaciółmi, tworząc nowe wspomnienia.
Slajd 6
Tekst: Niezapominajka jest również symbolem troski o środowisko. Jej obecność w przyrodzie świadczy o zdrowym ekosystemie. Obchodząc Dzień Niezapominajki, warto zwrócić uwagę na znaczenie ochrony roślin i ich naturalnych siedlisk. Dzięki temu możemy zachować bioróżnorodność i chronić piękno natury.
Slajd 7
Tekst: Wybrane pozycje ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie:
Okładki książek:
Niezapominajki z polskiej bajki : [almanach wierszy] / [red. Edward Marszałek]. - Krosno : "Ruthenus",2009.
Flora letnia : przewodnik do oznaczania dziko rosnących letnich pospolitych roślin zielnych / Jakub Mowszowicz. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1980.
Flora wiosenna : przewodnik do oznaczania dziko rosnących wiosennych pospolitych roślin zielnych / Jakub Mowszowicz. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1975.
Poznajemy zwierzęta i rośliny lasów / Dorota Zawadzka. - Warszawa : "Multico", cop. 2008.
Slajd 8
Tekst: Wybrane pozycje ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie:
Okładki książek:
Edukacja przyrodniczo-ekologiczna dzieci w wieku przedszkolnym : osobista aktywność dziecka / Mirosława Parlak ; [redakcja - Joanna Piasta-Siechowicz]. - Kielce : Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP Spółka z o.o., 2019.
Polskie parki krajobrazowe / [teksty Adam Bajcar]. - Warszawa : "Multico", cop. 2011.
Dzieci stają się przyjaciółmi przyrody : edukacja ekologiczna w przedszkolu i szkole podstawowej : zabawy, pomysły i projekty / Hedwig Wilken ; tł. Edyta Panek. - Kielce : "Jedność", 2004.
Turystyka w parkach krajobrazowych / red. Zygmunt Wnuk i Maria Ziaja ; Zakład Ekologii i Ochrony Przyrody w Turystyce. Wydział Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. - Rzeszów : Uniwersytet Rzeszowski, 2009.
Slajd 9
Tekst: Wybrane pozycje ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie:
Okładki książek:
Z ludźmi i przyrodą : wybór literatury dla dzieci przedszkolnych z komentarzem metodycznym / Helena Kruk. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1991.
Rośliny górskie / Halina Piękoś-Mirkowa, Zbigniew Mirek. - Warszawa : "Multico", 2007.
Rośliny / Inga Szwedler, Mirosław Sobkowiak ; red. nauk. Barbara Sudnik-Wójcikowska. - Warszawa : "Multico", 1998.
Rośliny łąkowe / Zbigniew Nawara. - Warszawa : "Multico", 2012.
Slajd 10
Film przedstawiający kwiaty – niezapominajki.