2024 – Rokiem Polskich Olimpijczyków. 100-lecie pierwszego medalu olimpijskiego dla Polski
Na fali sportowych emocji związanych z tegorocznymi igrzyskami olimpijskimi w stolicy Francji i występami polskiej reprezentacji, zachęcamy do wypożyczania zbiorów z wystawy poświęconej historii igrzysk olimpijskich oraz zagadnieniom współczesnego olimpizmu.
W tym roku mija 100 lat od zdobycia pierwszych medali olimpijskich przez polskich sportowców.
27 lipca 1924 r. podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła pierwszy medal olimpijski w historii polskiego sportu – wywalczyła drugie miejsce w wyścigu na dochodzenie na 4000 m, sięgając po srebro. Tego samego dnia, kilkadziesiąt minut później, w konkursie skoków w jeździectwie brązowy medal zdobył Adam Królikiewicz na koniu Picador.
4 lata później, 31 lipca 1928 r. na IX Letnich Igrzyskach w Amsterdamie pierwszy złoty medal olimpijski wywalczyła dla Polski Halina Konopacka, która w rzucie dyskiem ustanowiła rekord świata.
Sukcesy polskich reprezentantów miały historyczne znaczenie dla odradzającego się sportu w niepodległej Polsce, co docenił Sejm RP, ogłaszając rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków, „w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich”.
Dotychczas, nie licząc Paryża 2024, w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich wystąpiło w sumie 3012 zawodników reprezentujących Polskę, którzy zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych.
Rok Polskich Olimpijczyków. 100-lecie pierwszego medalu olimpijskiego dla Polski