24 Marca. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Rzeszów



WCAG do prezentacji: 24 Marca. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Slajd 1

Obraz : Na slajdzie znajdują się rozmazane zdjęcie Józef i Wiktoria Ulmowie z dziećmi oraz grafiki rąk, gwiazdy Dawida oraz flaga Polski.

Tekst: 24 Marca. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją

Slajd 2

Obraz : Na slajdzie znajdują się zdjęcie Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi

Tekst: 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie. W tym roku mija 80 lat od tych wydarzeń.

Slajd 3

Obraz : Na slajdzie znajdują się zdjęcia: Ireny Stanisławy Sendlerowej, Zofii Kossak, Mareka Ferdynanda Arczyńskiego, Mieczysława Fogga.

Tekst: Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy „W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Slajd 4

Tekst: Podczas II wojny światowej tysiące Polaków, narażając się na represje i śmierć, udzielało pomocy Żydom. Ukrywali ich w swoich domach, zapewniając schronienie, jedzenie i wsparcie emocjonalne. Dzielili się swoimi zasobami i ryzykowali życie, aby ocalić innych przed zagładą.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów przypomina nam o głębokiej solidarności i współczuciu, które wówczas wykazywali Polacy wobec swoich żydowskich sąsiadów. To także okazja do refleksji nad naszym dziedzictwem moralnym i przypomnienie, że w obliczu zła i nienawiści zawsze istnieje możliwość wyboru dobra i sprawiedliwości.

Slajd 5

Obraz: Na slajdzie znajdują się zdjęcie Józefa i Wiktorii Ulmów

Tekst: Dokładnie 80 lat temu, 24 marca 1944 r. w Markowej k. Łańcuta doszło do zbrodni, która stała się symbolem niemieckich represji stosowanych wobec Polaków pomagających Żydom. W wyniku donosu granatowego policjanta, Niemcy zjawili się w gospodarstwie Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy wychowywali sześcioro dzieci i niebawem spodziewali się narodzin kolejnego. Ukrywali też ośmioro Żydów. Wszyscy zostali zamordowani na miejscu.

Slajd 6

Tekst: W 1995 roku Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 15 lat później odznaczono ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a ich imieniem nazwano pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, otwarte 17 marca 2016 r. W uchwale towarzyszącej jego otwarciu Sejm podkreślił, że „hołd dla sprawiedliwych Polaków jest jednocześnie wyraźnym przypomnieniem całemu światu, że w odróżnieniu od okupowanej zachodniej Europy na ziemiach polskich za nawet najmniejszą pomoc Żydom groziła kara śmierci”. We wrześniu 2023 roku, dekretem papieża Franciszka, Ulmowie zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego.

Źródła:

Slajd 7

Obraz : Na slajdzie znajdują się grafiki rąk, gwiazdy Dawida oraz flaga Polski.

Tekst: Ratowanie i pomoc Żydom w Polsce w latach 1939-1945 w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie (bibliografia w wyborze)

Link do zestawienia

Autor: Bożena Osetkowska-Zajdel