Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. To akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.
Od maja w wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie można zapoznać się z ekspozycją „..nie pamiętam tytułu, ale okładka była niebieska”, nawiązującą do znanego, niewątpliwie, wszystkim bibliotekarzom żartu:
„Student wpada do biblioteki:
– Ja poproszę jeszcze raz tę książkę, którą ostatnio pożyczałem.
– A jaka to była książka?
– No…taka gruba z niebieską okładką…
Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją: „Słynni bibliotekarze”.
„Słynni bibliotekarze”
Giacomo Casanova. Bibliotekarzem był sławny awanturnik i literat Giacomo Casanova. Po latach sława kochanka przyćmiła inne jego dokonania. Pełnił m. in. funkcję sekretarza weneckiego ambasadora Sebastiano Foscariniego w Wiedniu, a po jego śmierci w 1785 r. zatrudnił się jako bibliotekarz na zamku Dux, należącym do hrabiego Karola von Waldsteina. Opiekował się tam księgozbiorem. W tym czasie powstały jego słynne pamiętniki.
Gotfried Wilhelm Leibniz. Był bibliotekarzem przez 40 lat. Pracując w bibliotece księcia Hanoweru, wymyślił stosowany do dzisiejszego dnia biblioteczny system katalogowy, zwany dziś klasycznym numerycznym katalogiem rzeczowym. Był m. in. wybitnym filozofem, matematykiem, inżynierem mechanikiem, fizykiem. Wniósł swój wkład do każdej z tych dziedzin wiedzy.
Wilhelm Karl Grimm i Jacob Ludwig Karl Grimm. Znani niemieccy pisarze, językoznawcy i badacze starożytności. Byli członkowie Akademii Nauk w Berlinie. Przez wiele lat pełnili funkcję bibliotekarzy w bibliotece króla Westfalii w Kassel.
Jorge Luis Borgès Argentyński pisarz, poeta i eseista, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literatury XX wieku. W 1938 r. otrzymał posadę w Bibliotece Miejskiej w Buenos Aires, skąd został usunięty w 1946 r. za antyrządowe poglądy. Po obaleniu Juana Peróna, w 1955 r. został dyrektorem Biblioteki Narodowej.
Johann Wolfgang von Goethe. Jeden z najwybitniejszych niemieckich poetów okresu romantyzmu, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Od 1797 był bibliotekarzem w Bibliotece Księżnej Anny Amalii w Weimarze.
Marcel Proust. Francuski pisarz zaliczany do najwybitniejszych prozaików XX wieku. Autor powieści "W poszukiwaniu straconego czasu". W 1896 r. pracował jako wolontariusz w Bibliotece Mazarine.
Julian Przyboś. Poeta, eseista i tłumacz, był jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej. W grudniu 1939 r. otrzymał posadę bibliotekarza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie.
Zbigniew Herbert. Polski poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. W pewnym okresie zarabiał na życie sporządzając bibliografie i kwerendy biblioteczne.
Maria Kownacka. Do 1939 roku pracowała jako bibliotekarka w Bibliotece Ministerstwa Reform Rolnych pod kierunkiem Marii Dąbrowskiej. Pracowała tam niemal 25 lat, łącząc to zajęcie z twórczością pisarską. Wprowadziła m. in. przyjęty szeroko, nowy system katalogowania czasopism.
Prezentacja opracowana na podstawie artykułu: "Oni także byli bibliotekarzami"