WCAG do prezentacji: 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Slajd 1
Obraz: Fotografia z getta warszawskiego, przedstawiająca kobiety i dzieci z podniesionymi rękami w otoczeniu żołnierzy niemieckich trzymających w rękach broń.
Tekst: 19 kwietnia - 16 maja 1943 r. 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Slajd 2
Obraz: Tłem dla tekstu jest czarno-biała fotografia z Raportu Stroopa ukazująca podpalone kamienice na skrzyżowaniu ulicy Zamenhofa i Wołyńskiej.
Tekst: „Powstanie w getcie było pierwszym aktem oporu zbrojnego w okupowanej przez Niemców Europie i końcowym rozdziałem tragedii Żydów. W kwietniu 1943 roku w getcie warszawskim było już niewiele ponad 50 tys. osób. Wiedzieliśmy, że koniec będzie ten sam dla wszystkich (…). Chcieliśmy wybrać rodzaj śmierci – to wszystko. Ale do dziś dręczy mnie myśl, czy wolno nam było zadecydować o wybuchu powstania i tym samym o skróceniu życia wielu ludzi o dzień, tydzień czy dwa tygodnie. Nikt nas do tego nie upoważnił. Z tymi wątpliwościami muszę żyć.”
Symcha Ratajzer-Rotem
Opis: fragment przemówienia wygłoszonego podczas uroczystości 70. rocznicy powstania w warszawskim getcie
Slajd 3
Obraz: Tłem dla tekstu jest czarno-biała fotografia z Raportu Stroopa przedstawiająca generała SS Jürgen Stroop , który stoi pośrodku żołnierzy i patrzy do góry.
Tekst: 81 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim i trwało do 16 maja 1943 roku. Stanowi ono jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej oraz symbol heroizmu i oporu przeciwko nazistowskiemu okrucieństwu. Było to jedno z największych zrywów zbrojnych przeprowadzonych przez Żydów podczas Holocaustu.
19 kwietnia 1943 r., żołnierze Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór wkraczającym do getta warszawskiego siłom niemieckim. Tym samym rozpoczęli powstanie, które nie miało szans na zwycięstwo. Ich celem była godna śmierć w walce.
Slajd 4
Obraz: Czarno-biała fotografia Odezwy Żydowskiej Organizacji Bojowej z 23 kwietnia do mieszkańców Warszawy oraz żółty żonkil (symbol solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów).
Slajd 5
Obraz: Czarno-biała fotografia ukazująca mieszkańców getta warszawskiego prowadzonych w obstawie żołnierzy niemieckich trzymając broń.
Tekst: Przebieg powstanie. 19 kwietnia 1943 roku, po latach nieludzkiego traktowania i brutalnych akcji likwidacyjnych, Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) oraz Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW) podjęły decyzję o zbrojnym oporze przeciwko nazistom. Powstańcy, pomimo braku odpowiedniego uzbrojenia, stawiali zacięty opór, wykorzystując miejskie zaułki
i kanały.
Slajd 6
Obraz: Mapa warszawskiego getta.
Tekst: Obszar powstania. Walki toczyły się głównie na terenie getta warszawskiego, obejmując jego centralne części oraz sąsiednie ulice i budynki. Powstańcy próbowali stawić opór Niemcom, wykorzystując miejskie fortyfikacje i schrony.
Slajd 7
Obraz: 2 fotografie czarno-białe :
- Ulica Gęsia, widok w kierunku zachodnim. Teren getta po zakończeniu wojny (lewa strona slajdu).
- Fotografia z Raportu Stroopa przedstawiająca grupę 4 żołnierzy niemieckich na tle płonących warszawskich kamienic (prawa strona slajdu).
Tekst: Najważniejsze wydarzenia. Kluczowym momentem Powstania było opanowanie przez powstańców bunkra na ulicy Miłej 18, gdzie znajdowało się dowództwo ŻOB. Walki toczyły się także wokół ul. Gęsiej 22, gdzie mieściła się siedziba ŻZW. Choć powstanie trwało zaledwie 27 dni, to było to jedno z najbardziej heroicznym aktów oporu w czasie Holocaustu.
Slajd 8
Obraz: Tłem dla tekstu jest czarno-biała fotografia z Raportu Stroopa przedstawiająca grupę cywilów w otoczeniu niemieckich żołnierzy.
Tekst: „My, którzy ocaleli, Wam pozostawiamy to, by pamięć o nich nie zginęła.” - Marek Edelman
„Marzenie mojego życia spełniło się. Żydowska samoobrona w getcie stała się faktem. Żydowski zbrojny opór i odwet urzeczywistnił się. Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich.” — Mordechaj Anielewicz
„Jeżeli przetrwać – to tylko jako wolni ludzie, a jeżeli to jest niemożliwe, to jako wolni ludzie zginąć. W walce zwyciężymy śmierć."
Slajd 9
Obraz: Czarno-białe fotografie Mordechaj Anielewicz oraz Icchak (Antek) Cukierman.
Tekst: Najważniejsi przywódcy powstania. Wśród kluczowych postaci Powstania w Getcie Warszawskim znajdują się Mordechaj Anielewicz, dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB), oraz Icchak Cukierman, jeden z przywódców Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Ich odwaga i determinacja stały się symbolem heroizmu i walki o godność w obliczu największego zła.
Slajd 10
Obraz: Czarno-biała fotografia obwieszczenia z 23 kwietnia 1943 podpisane przez Jürgena Stroopa zakazujące Polakom pod karą śmierci wstępu na teren „byłej żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Tekst: Analiza społeczna i historyczna. Powstanie w Getcie Warszawskim stanowiło nie tylko akt zbrojnego oporu przeciwko nazistom, ale także wyraz desperacji i ducha walki
o godność i wolność. To złożone zjawisko społeczne i historyczne wymaga analizy z wielu perspektyw, włączając w to analizę społeczną, kulturową i polityczną, aby zrozumieć jego przyczyny, przebieg i skutki.
Slajd 11
Obraz: Obraz: Tłem dla tekstu jest czarno-biała fotografia z Raportu Stroopa przedstawiająca grupę cywilów idących ulicami getta.
Tekst: Podsumowanie. Powstanie w Getcie Warszawskim pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej i jednocześnie symbolem bohaterstwa i determinacji
w obliczu największego zła. Jego pamięć jest hołdem dla wszystkich ofiar Holocaustu i przypomnieniem o konieczności walki z nietolerancją i nienawiścią. Analiza tego zjawiska pozwala nam lepiej zrozumieć ludzką naturę, heroizm i tragedię, której nigdy nie powinno się zapomnieć.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_w_getcie_warszawskim
- https://muzeum1939.pl/powstanie-w-getcie-warszawskim-19-kwietnia-16-maja-1943-r/timeline/1254.html
- https://1943.pl/wp-content/uploads/2021/12/Powstanie-w-getcie-warszawskim.pdf
- https://polonia.tvp.pl/59700403/80-rocznica-powstania-w-getcie-warszawskim
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Mordechaj_Anielewicz#/media/Plik:Mordechaj_Anielewicz.JPG
- https://dzieje.pl/aktualnosci/rocznica-utworzenia-zydowskiej-organizacji-bojowej
- https://pl.wikiquote.org/wiki/Powstanie_w_getcie_warszawskim
Slajd 12
Obraz: Tłem dla tekstu jest czarno-biała fotografia przedstawiająca grupę cywilów w otoczeniu niemieckich żołnierzy.
Tekst: „Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania. ” - Marek Edelman
„Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria, polska policja i żydowska Służba Porządkowa. Bez specjalnej przepustki nie wolno było wyjść ani wejść.” — Jacek Leociak
“19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie. Cała Warszawa mimo strasznego terroru, jaki nad nią wisi, i mimo że każdego dnia giną setki Polaków, zelektryzowana, wstrząśnięta, bezsilna i – dumna. Po całym mieście krąży wiadomość: nad murami walczącego getta powiewa sztandar polski i żydowski.” - Stefan Korboński
Slajd 13
Obraz: Logo akcji Żonkile.
Tekst: Powstanie w getcie warszawskim (bibliografia w wyborze)