Bajka o Wiśle - spotkanie czytelnicze

Rzeszów

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Łańcucie zorganizowała spotkanie czytelnicze z teatrzykiem kamishibai w oparciu o tekst „Bajka o Wiśle” autorstwa Magdaleny Zarębskiej, z ilustracjami Karoliny Szopy. Była to również lekcja o tematyce historyczno-patriotycznej,  wpisana w kalendarz obchodów stulecia niepodległości Polski.
W zajęciach, zorganizowanych dnia 29 października 2018 r., wzięło udział 19 uczniów z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łańcucie pod opieką dwóch nauczycieli.
Spotkanie z uczniami poprowadziła Pani Bogusława Baran, pracownik Biblioteki Publicznej w Wysokiej Centrum Kultury Gminy Łańcut. Dzieci odpowiadały na zadawane im pytania, m. in. co oznacza wyraz Ojczyzna, czym jest patriotyzm, jakie znają symbole narodowe, jakie miasto jest stolicą Polski. Była też mowa o „małej ojczyźnie”. Na narysowanej odręcznie mapie konturowej uczniowie mieli wskazać położenie Morza Bałtyckiego, gór, a wzdłuż rzeki Wisły określały położenie ważnych historycznie polskich miast; miały także odnaleźć położenie swojej rodzinnej miejscowości. Po uporządkowaniu wiedzy dzieci zostały zaproszone do ułożenia puzzli; obrazem, który powstał z puzzli, było polskie godło.
Druga część lekcji to „Bajka o Wiśle” wydawnictwa Tibum, przedstawiona jako teatrzyk kamishibai. Opowieść o najważniejszej z polskich rzek, którą przeczytała Ewa Chudzik, nauczyciel bibliotekarzBiblioteki Pedagogicznej w Łańcucie, dostarczyła uczniom nowych wiadomości. Odwołując się do treści bajki, prowadząca zajęcia Bogusława Baran zadawała uczniom pytania, m. in. o to, gdzie znajduje się źródło Wisły i gdzie kończy swój bieg, jakie są najważniejsze zbiorniki wodne na Wiśle i przez jakie najważniejsze miasta przepływa. Uczniowie chętnie odpowiadali na stawiane im pytania.
Na okoliczność spotkania czytelniczego pracownicy Ośrodka Kultury w Wysokiej Centrum Kultury Gminy Łańcut przygotowali piękny bukiet biało-czerwonych róż zrobionych ręcznie z krepiny. W lekcji zostały wykorzystane m.in. publikacje: „Kto ty jesteś? Polak mały!” autorstwa Władysława Bełzy; „Legendy i klechdy domowe”, tekst: Edyta Wygonik; „Polska – Elementarz dla dzieci” pod red. Natalii Kawałko.
Była to ważna lekcja patriotyzmu dla najmłodszych. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali słodkie upominki i zakładki do książek.

Autor: Ewa Chudzik, Zdjęcia: Danuta Kolek, Ewa Chudzik