Biblioteczny Kalendarz Adwentowy Gier Planszowych

Rzeszów

Gry planszowe stanowią nowatorskie narzędzie edukacyjne poszerzające wiedzę i pozwalające rozwijać wiele umiejętności: od treningu logicznego myślenia, poprzez doskonalenie zdolności do analizy i syntezy informacji po kształtowanie umiejętności komunikacji, negocjacji i współpracy. Ich uaktywnienie w procesach nauczania stanowi edukacyjną wartość dodaną. Planszówki mogą być z powodzeniem wykorzystane przez nauczycieli różnych przedmiotów gdyż, łącząc edukację z rozrywką wpisują się w działania typu edutainment, zapewniając uczniom atrakcyjny i efektywny sposób uczenia się przez doświadczenie i interakcję z rówieśnikami. Wspólna zabawa daje okazje do integracji i rozmów na różnorodne tematy nie tylko w szkole. Gry planszowe to rozrywka dla całej rodziny, idealny przepis na długie, jesienne i zimowe wieczory.

Zapraszamy do skorzystania z wciąż powiększanej oferty klasycznych gier planszowych, za pośrednictwem Bibliotecznego kalendarza adwentowego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie przy PZPW w Rzeszowie.

Biblioteczny Kalendarz 

Zachęcamy również do skorzystania z książek i artykułów znajdujących się w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie przy PZPW w Rzeszowie, w których omówiono korzyści wynikające z zaangażowania dzieci i młodzieży w rozgrywki na planszy…

Kształcąca rola gier planszowych

WCAG do prezentacji w aplikacji genially: Biblioteczny kalendarz adwentowy.

Slajd 1.

Tekst: Biblioteczny kalendarz adwentowy gier planszowych.

Muzyka: https://freemusicarchive.org/music/Mystery_Mammal/Xmas_on_Tape/O_Come_All_Ye_Faithful_1466/ Domena publiczna. Opis gier zaczerpnięto z portalu Rebel.

Zawiera element interaktywny. Kliknięcie w przycisk znajdujący się na figurze szachowej przekierowuje na kolejną stronę.

Slajd 2.

Tekst: Drogi graczu! Zamień komputer na planszę…Każdego dnia rzuć kostką by zobaczyć jaką grę proponujemy na zimowe wieczory. Na stronie umieszczono interaktywny przycisk przekierowujący na kolejną stronę.

Slajd 3.

Zdjęcie prezentuje rozrzucone kostki do kier, na każdej kostce znajduje się numerek od 1 do 24, który jest jednocześnie elementem interaktywnym przekierowującym do strony prezentującej grę planszową ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

Slajd 4.

Naciśnięcie numeru 1 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Chińczyk: „Klasyka nigdy nie wychodzi z mody! To popularne powiedzenie można odnieść również do Chińczyka. Choć jest to jedna z najstarszych gier na świecie, wciąż emocjonuje i zapewnia wspaniałą zabawę. Aby wygrać, spróbuj jako pierwszy wprowadzić wszystkie swoje pionki do domku.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 5.

Naciśnięcie numeru 2 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Decrypto: „Zagraj i stań w szranki z przeciwną drużyną łamaczy kodów. Każda z dwóch drużyn otrzymuje zestaw znanych tylko im haseł. Jedna, wybrana osoba z drużyny staje się Szyfrantem – zna on kod i stara się przekazać swojej drużynie podpowiedzi słowne w taki sposób, aby jego sojusznicy dopasowali hasła do słów w odpowiedniej kolejności wskazanej przez kod. W tym samym czasie przeciwnicy również próbują go rozszyfrować, ale nie znają haseł oponentów, więc do dyspozycji mają tylko słowne podpowiedzi. Jeśli im się uda rozgryźć kod, otrzymują 1 żeton sukcesu. Dwa takie żetony oznaczają wygraną!”. Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 6.

Naciśnięcie numeru 3 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Diuna: „Arrakis. Diuna. Pustynna planeta. Stań na czele jednego z wysokich rodów Landsraadu. Wznieś swój sztandar nad bezkresnym pustkowiem i wyślij swoich wojowników oraz szpiegów do akcji. Z kim nawiążesz sojusz, a kogo zdradzisz? Czekają na ciebie bezwzględny Imperator, tajemnicze Bene Gesserit, sprytna Gildia Kosmiczna oraz dzicy Fremeni. Władza nad imperium może być twoja, wojna zaś to nie jedyny sposób, aby ją zdobyć.  „To od ciebie zależy, jak rozbudujesz swoją potęgę. Poszukasz politycznych sojuszy czy stworzysz militarną przewagę? Siła ekonomii czy subtelne intrygi? Miejsce w radzie… czy ostra klinga? Wybór należy do ciebie. Imperium czeka.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 7.

Naciśnięcie numeru 4 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Scrabble: „Gra została wymyślona w 1931 przez bezrobotnego architekta Alfreda Moshera Buttsa z Rhinebeck w stanie Nowy Jork, który opatrzył swoje dzieło nazwą Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił, obliczając częstotliwość ich występowania na stronie tytułowej „The New York Timesa”. Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w 1946 pod nazwą Lexiko jako produkt spółki utworzonej w tym celu przez Buttsa i emerytowanego urzędnika państwowego, Jamesa Brunota. Butts wcześniej próbował zainteresować swoją grą kilka najsłynniejszych wytwórni gier planszowych, ale wszystkie odrzuciły ją jako zbyt nudną. W 1948 prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która uruchomiła jej masową produkcję pod nazwą Scrabble.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 8.

Naciśnięcie numeru 5 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Monopoly: Edycja Rzeszów: ”Klasyczna gra polegająca na handlu nieruchomościami. Wymyślona w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu przez Elizabeth Magie. Daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się.  Rozpoczynając od pola START, należy okrążać planszę, kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Gra została opatentowana 31 grudnia 1935 roku. Od tego czasu różne miejscowości znalazły się na jej planszy, w tym.... Rzeszów.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 9.

Naciśnięcie numeru 6 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Upadek Rzymu: „U szczytu swej potęgi Cesarstwo Rzymskie składało się z terytoriów o łącznej powierzchni ponad pięciu milionów kilometrów kwadratowych. W jego granicach żyło ponad sto milionów ludzi, a na przestrzeni wieków jego uczeni doprowadzili do prawdziwych przełomów w dziedzinie inżynierii, architektury, nauki, sztuki i literatury. W V wieku Cesarstwo straciło stabilność i powoli chyliło się ku upadkowi, z którego miało się już nigdy nie podnieść...  Upadek Rzymu to gra kooperacyjna oparta na znanej mechanice. Uczestnicy jednoczą się, by wspólnie pokonać ważne zagrożenie - plemiona germańskie, które najeżdżają Cesarstwo Rzymskie. Wspólnie musicie doprowadzić do ich wyeliminowania lub zawarcia sojuszu, zanim intruzi rozprzestrzenią się po kraju lub opanują Rzym.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 10.

Naciśnięcie numeru 7 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Było sobie życie: „Gra stworzona na podstawie francuskiego serialu emitowanego w latach 80-tych XX wieku przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 7 lat. Emocjonująca rozgrywka, proste, pomysłowe zasady, liczne nawiązania do kultowej animacji, moc korzyści edukacyjnych i emocjonująca, zdrowa rywalizacja - wszystko to sprawia, że gra doskonale sprawdzi się pośród rodziny, przyjaciół czy w szkole. Cel rozgrywki jest prosty: zdobyć jak najszybciej komplet siedmiu żetonów z wizerunkiem Hemo. Aby je zebrać rzucamy kostką i poruszamy się po kolorowej planszy, walcząc z wirusami i bakteriami, odpowiadając na pytania, biorąc udział w pojedynkach, dostając szansę albo mierząc się pechem.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 11.

Naciśnięcie numeru 8 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Criss Cross : kostka i krzyżyk: „Każdy gracz otrzymuje arkusz gry oraz ołówek, a jego zadaniem będzie rysowanie symboli pojawiających się na kościach. Należy tak planować rozmieszczenie symboli, aby było najwięcej tych samych w linii. Po 14 rundach podliczamy punkty z kolumn i szeregów. Wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Dwa poziomy trudności pozwolą dostosować grę do wieku i umiejętności graczy. Gra posiada też tryb rozgrywki dla jednego gracza.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 12.

Naciśnięcie numeru 9 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę szachy: „To strategiczna gra planszowa rozgrywana przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Przez wiele wieków potężni władcy ćwiczyli za pomocą szachów logiczne myślenie i umiejętność przewidywania ruchów. Gra po dziś dzień zachowała swoje wyjątkowe walory edukacyjne.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 13.

Naciśnięcie numeru 10 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Dixit: „Dixit to narracyjna gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna z osób zostaje Bajarzem - wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jej zdaniem odzwierciedla obrazek. Może to być pojedyncze słowo, całe zdanie, cytat lub fragment piosenki czy filmu. Kolejne osoby wybierają spośród swoich kart po jednej pasującej do słów Bajarza, a następnie wszystkie obrazki są tasowane. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, który obrazek był tym pierwszym.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 14.

Naciśnięcie numeru 11 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Fauna : wyjątkowa gra o zwierzętach: „Fauna to wyjątkowa gra rodzinna - zadaniem graczy jest zgadywanie jaką wagę / długość mają różne egzotyczne zwierzęta oraz jakie obszary zamieszkują. W pudełku znajdują się duże karty z ilustracjami 360 ssaków, ptaków, gadów i płazów, duża kolorowa plansza z mapą świata i znaczniki graczy. Grze towarzyszy dużo śmiechu i zgadywania typu, kto wie, gdzie żyje to ptaszysko. Nawet jeżeli nie znasz prawidłowych odpowiedzi - możesz obstawiać sąsiadujące tereny, możesz zajmować morza (sąsiadujące z wieloma obszarami), wreszcie - stawiać swoje znaczniki blisko osób, które mogą coś wiedzieć” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 15.

Naciśnięcie numeru 12 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Taboo; „Czas działa przeciwko Tobie. Wiesz, co chcesz powiedzieć, jeśli tylko znajdziesz odpowiednie słowa. Ale w życiu są rzeczy, które są tabu. Jak sprawić, by Twoja drużyna powiedziała np. "przecinek", jeśli nie wolno Ci użyć słów "interpunkcja", "znak", "przestanek", "zdanie", ani "kropka"? Musisz użyć wyobraźni, sprytu i wiedzy, by wygrać. Jeśli Twoja drużyna odgadnie hasło, zdobywacie punkt. Tabu jest niewymownie zabawną grą!” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 16.

Naciśnięcie numeru 13 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Kolejka: „Gra przeznaczona dla 3-5 graczy polega na zdobyciu określonej liczby artykułów ze sklepów znajdujących się na planszy. Na początku gry pionki (po 5 pionków na gracza) rozstawia się w kolejce do sklepów. Na końcu kolejki staje spekulant. Na początku każdej tury odbywa się "dostawa", polegająca na umieszczeniu w sklepach artykułów wylosowanych na kartach dostawy. Po dostawie odbywają się "przepychanki kolejkowe", polegające na przestawianiu pionków na planszy zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na kartach kolejki. Później pionki "zabierają" towary do domu, po czym z powrotem wracają na plansze do kolejek. Po pięciu turach kolejki ustawiane są na nowo, a z planszy zabiera się zużyte karty kolejki, które wracają do graczy. Kiedy gracz zbierze wszystkie artykuły, wygrywa grę.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 17.

Naciśnięcie numeru 14 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Rory`s story cubes: „Oto prosta w założeniach i jednocześnie genialna gra, która dostarczy Wam wiele radości, stanowiąc przy tym doskonały trening pomysłowości i wyobraźni. Story Cubes to 9 estetycznie wykonanych, sześciennych kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji inspirujących do tworzenia własnych, oryginalnych opowieści! W zestawie podstawowym znajdziesz kości z uniwersalnymi symbolami nawiązującymi do życia codziennego. Na czym to polega? Rzuć wszystkimi kostkami. Rozpocznij swoje opowiadanie od "Dawno, dawno temu..." lub, jeśli wolisz, "Pewnego razu...". Następnie opowiedz historię w oparciu o 9 obrazów, które wypadły na kostkach.  Obudź ją w sobie i daj się jej ponieść, a fantastyczne opowieści same zrodzą się w Twojej głowie!” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 18.

Naciśnięcie numeru 15 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Splendor: „Splendor jest dynamiczną i niemal uzależniającą grą w zbieranie żetonów i kart, które tworzą zasoby gracza, umożliwiające mu dalszy rozwój. Gracze wcielają się w renesansowych kupców, którzy próbują nabyć kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy - wszystko to w celu zdobycia jak największego prestiżu. Gdy będziesz już dostatecznie bogaty, być może zaszczyci Cię swą wizytą przedstawiciel szlachty, co jeszcze podniesie Twój prestiż w oczach konkurencji. Mimo, że gra jest przeznaczona dla graczy od 10 lat - mechanicznie jest ona zrozumiała także dla młodszych dzieci, już od wieku 4-5 lat. Dlatego każdego, kto chciałby zaprosić do zabawy młodsze dzieci, zachęcamy do skorzystania z wariantu pozwalającego dzieciom na dorównanie dorosłym.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 19.

Naciśnięcie numeru 16 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Alternatywy 4: ” Towarzyska gra planszowa oparta na fabule popularnego serialu TVP o perypetiach mieszkańców bloku na warszawskim Ursynowie, zabarwiona zjadliwą ironią i kpiną z peerelowskiej rzeczywistości. Prowincjonalny dygnitarz partyjny Stanisław Anioł obejmuje stanowisko gospodarza domu. Szybko ujawnia się jako przedsiębiorczy organizator życia społeczności blokowej. Kreuje się na zwierzchnika i arbitra we wszystkich sprawach, nawet dotyczących życia osobistego sąsiadów. Wydaje nakazy i zakazy, zwołuje zebrania, dręczy mieszkańców czynami społecznymi. Gracze mogą wcielić się w rolę jednego z głównych bohaterów serialowych, w tym w rolę samego gospodarza. Czy realia lat 80. i obowiązki społeczne złamią graczy-lokatorów, czy też wszechmocny gospodarz uzna prawo mieszkańców do spokojnego wypoczynku?” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 20.

Naciśnięcie numeru 17 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Jenga: „Jenga ma już mnóstwo fanów. Mimo że tak prosta, okazuje się niezwykle ciekawą, wciągającą i zabawną grą! Gra składa się z drewnianych klocków ułożonych w wieżę (3 klocki na piętro). Gracze na przemian wyciągają jeden klocek z dowolnego piętra wieży i kładą go na szczycie, uważając, by wieża się nie zawaliła. Każdy kolejny gracz ma trudniejsze zadanie, a wieża potrafi zachować równowagę nawet gdy jest dwa razy wyższa niż na starcie! Emocje rosną w trakcie gry niesamowicie szybko, co przyzna każdy kto choć raz spróbował zagrać w Jengę!” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 21.

Naciśnięcie numeru 18 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Ubongo: ”Ubongo to światowy bestseller, który zdobył popularność dzięki bardzo prostym zasadom i błyskawicznej rozgrywce. Dwa poziomy trudności łamigłówek umożliwiają dostosowanie gry do wieku i doświadczenia graczy. Każdy gracz otrzymuje jedną z planszetek, nietypowa kostka z afrykańskimi symbolami wskazuje, którą z łamigłówek należy rozwiązać w tej rundzie. Zadaniem graczy jest jak najszybsze ułożenie kolorowej mozaiki w ciągu 30 sekund w taki sposób, aby wszystkie białe pola na planszetce zostały zakryte. Kto zrobi to pierwszy krzyczy: Ubongo! i zdobywa kolorowy klejnot.  W języku suahili ubongo oznacza mózg. Nazwa jest jak najbardziej adekwatna, gdyż trzeba dobrze kombinować i użyć swoich szarych komórek, by być najszybszym i wygrać rozgrywkę.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 22.

Naciśnięcie numeru 19 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Cortex – wyzwania: „Wytęż umysł i spróbuj swoich sił w świetnej grze, która rozwinie rozmaite funkcje Twojego mózgu. Podejmij się 8 różnych testów sprawdzających rozumowanie, pamięć i szybkość. Przygotuj się na zadania wymagające myślenia przestrzennego, zapamiętywania, analizy, logiki, a nawet… rozpoznawania kształtów wyłącznie za pomocą dotyku! Super Cortex to dynamiczna zabawa, w której wraz z przyjaciółmi sprawdzicie, kto najszybciej rozwiązuje rozmaite łamigłówki. W każdej rundzie na stole pojawia się karta z zadaniem. Ten, kto rozwiąże je jako pierwszy, musi przykryć ją ręką i głośno podać odpowiedź. Ta odsłona serii skierowana jest do starszych odbiorców, a dostępne zagadki stanowią naprawdę nie lada wyzwanie!” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 23.

Naciśnięcie numeru 20 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Honeycombs; ”Gra Honeycombs polega na łączeniu płytek poprzez dopasowywanie symboli. Im więcej symboli dopasujesz, tym więcej punktów zdobywasz. Jeżeli symbole do siebie nie pasują, płytka nie może być położona. Jedyny wyjątek stanowi symbol pszczoły, który pełni rolę jokera i pasuje do wszystkich symboli. Do każdej płytki można dopasować inne z sześciu stron.”

Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 24.

Naciśnięcie numeru 21 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Azul: „Azulejos - oryginalnie były to biało-niebieskie płytki ceramiczne, sprowadzone do Europy przez Maurów. Sławę i popularność w Portugalii zdobyły po wizycie króla Manuela I w południowej Hiszpanii. Król zafascynował się oszałamiającym pięknem mauretańskich dekoracji pałacu w Alhambrze i pod ich wrażeniem zlecił natychmiast przyozdobienie swojego pałacu w Portugalii podobnymi płytkami. W grze Azul wraz z przyjaciółmi wcielacie się w artystów, którzy na zlecenie króla układają przepiękne, misterne mozaiki na ścianach pałacu w Évorze. Każde z Was będzie tworzyło swój własny fragment układanki przy użyciu elementów dostępnych u wspólnych dostawców. Zwycięży osoba, której uda się jak najefektywniej zapełnić dostępną przestrzeń. W tym celu musicie nie tylko strategicznie dobierać kafelki, ale też trafnie planować kolejne ruchy.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 25.

Naciśnięcie numeru 22 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Koncept: „W grze Koncept waszym celem jest odgadywanie haseł pokazywanych przez innych graczy. Ale... pokazujący nie może się odzywać ani nic pokazywać, czy rysować, do dyspozycji ma tylko planszę z różnymi obrazkami i za pomocą znaczników będzie wskazywał te, które będą miały was naprowadzić. Gracz ma do dyspozycji jeden główny znacznik, którym wyznacza kategorię główną i używając znaczników pomocniczych dookreśla ją wskazując inne skojarzenia. Jeśli potrzebuje może użyć dodatkowych znaczników w innym kolorze, aby pokazywać inne rzeczy, które mogą naprowadzić na trafne skojarzenie.” Naciśnięcie elementu interaktywnego z wizerunkiem „domku” przekierowuje ponownie na slajd numer 3.

Slajd 26.

Naciśnięcie numeru 23 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę Warcaby: „Gra powstała w XII wieku, najprawdopodobniej na południu Francji lub w Hiszpanii. Gra posiada wiele odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są jedynie warcaby polskie (stupolowe) nazywane też międzynarodowymi. W większości krajów gra odbywa się jednak przeważnie na warcabnicy posiadającej 64 pola (często zastępowanej szachownicą), z wykorzystaniem 24 pionków (po 12 dla każdego z graczy).”

Slajd 27.

Naciśnięcie numeru 24 przekierowuje do strony, na której Biblioteka proponuje by zamówić i wypożyczyć grę 7 cudów świata: „Zostań przywódcą jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego. Zbieraj surowce ze swoich ziem, weź udział w odwiecznym wyścigu cywilizacyjnym, nawiąż kontakty handlowe i stwórz militarną potęgę. Pozostaw ślad na kartach historii budując cud architektury, który przetrwa wieki! 7 cudów świata to świetnie zbalansowana gra o rozwoju cywilizacji, która łączy proste zasady i dynamiczną rozgrywkę z planowaniem i strategicznym myśleniem. Uczestnicy wcielają się w przywódców starożytnych miast, które starają się poprowadzić do jak najbardziej optymalnego rozwoju.”



Autor: Małgorzata Mika-Zarębska