Zakład Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną, będący jednostką Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, zorganizował Seminarium Naukowe „Współczesne Obszary Badań nad Niepełnosprawnością”, które odbyło się 10 stycznia 2019 r. w Auli Wydziału Pedagogicznego przy ulicy ks. Jałowego 24.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie była partnerem tego wydarzenia.
Po uroczystym otwarciu Seminarium i powitaniu uczestników przez dr hab. Martę Uberman nastąpiła sesja plenarna. Jako pierwsza zabrała głos prof. dr hab. Joanna Głodkowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie z referatem zatytułowanym „Każda OSOBA ma coś do zaoferowania światu – inspiracją interdyscyplinarnych studiów nad niepełnosprawnością”. Pani profesor podkreśliła, jak niezwykle ważne jest wzmacnianie rozwoju osób niepełnosprawnych, ich integracja społeczna oraz wspieranie niezależności życiowej.
Prof. dr hab. Amadeusz Krause z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego poruszył temat badań jakościowych i ilościowych w pedagogice specjalnej.
Kolejnym prelegentem była dr hab. Beata Borowska-Beszta z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematem jej wystąpienia były „Epistemologiczne i metodologiczne konteksty studiów nad niepełnosprawnością”.
Na zakończenie sesji plenarnej głos zabrał kierownik Zakładu Badań nad Niepełnosprawnością dr hab. Remigiusz Kijak z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawił referat „Przyjaźnie, związki i wsparcie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – badania nad seksualnością”.
Po przerwie odbył się panel dyskusyjny z udziałem Prelegentów oraz zaproszonych Gości. Dyskutowano o trudnościach w prowadzeniu badań nad niepełnosprawnością oraz o problemach związanych z edukacją inkluzyjną.
Uczestnikami Seminarium Naukowego byli pracownicy naukowi i studenci Wydziału Pedagogicznego UR, dyrektorzy szkół specjalnych oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z regionu.
W Seminarium wzięła udział Pani Beata Michałuszko Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.
Dla uczestników Seminarium nasza Biblioteka przygotowała oraz zaprezentowała:
- wystawę literatury ze zbiorów PBW, związanej z tematem Seminarium - uwzględniono nowości wydawnicze (książki i artykuły z czasopism),
- wykaz publikacji prelegentów występujących w sesji plenarnej Seminarium,
- ulotkę informującą o projekcie „Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne”,
- zestawienie bibliograficzne dostępne on-line na stronie PBW oraz w wersji drukowanej dla zainteresowanych uczestników.