Dzień bez plecaka to wyjątkowe wydarzenie w życiu szkolnym, które łączy w sobie elementy nauki i kreatywności. To także doskonała okazja do integracji społeczności szkolnej i stworzenia atmosfery zabawy w miejscu, które zazwyczaj kojarzy się z obowiązkami i nauką. Uczniowie mogą wykazać się pomysłowością i spojrzeć na codzienne obowiązki szkolne z zupełnie nowej perspektywy.
Tego dnia uczniowie i nauczyciele przychodzą do szkoły bez tradycyjnych plecaków czy toreb, zastępując je najbardziej nieoczywistymi i kreatywnymi rozwiązaniami. Poza świetną zabawą jest to również lekcja innowacyjnego myślenia i umiejętności radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. Uczeń ma możliwość dać wyraz swojej pomysłowości i wyrazić charakter i osobowość. Może potraktować zadanie z nutą humoru lub sięgnąć do przykładów z historii, gdyż od zarania dziejów ludzie wykorzystywali akcesoria z wikliny, kory, drewna czy skóry do przenoszenia przedmiotów na plecach.
W dniu dzisiejszym zaprosiliśmy uczniów klas trzeciej i czwartej z Zespołu Szkół Specjalnych UNICEF w Rzeszowie, by w trakcie zajęć bibliotecznych przygotowali rekonstrukcję capsy, którą w czasach rzymskich używano do przenoszenia różnych pism i dokumentów. Jej unikalny kształt wynikał z formy jaką najczęściej przyjmowały w tamtym czasie książki – zwojów zwanych woluminami. Dzieci mogły dowiedzieć się jak powstawał papirus, z czego wyrabiany był pergamin oraz sprawdzić jak trudno było pisać stylusem na woskowej tabliczce. Pomysłowe ozdabianie caps na wzór znaleziska archeologicznego zrekonstruowanego i udostępnionego przez "Fabrica Cacti" przyniosło frajdę zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Mamy nadzieję, że gotowe prace będą przypominać o wizycie w naszej Bibliotece i będą stanowić inspirację do pogłębiania wiedzy na temat starożytnego Rzymu.