Dzień Czytania Tolkiena - 25 marca

Rzeszów


WCAG:

Slajd 1

Tekst: Dzień Czytania Tolkiena 25 marca

Grafika: Książka, pergamin, kompas,  pióro, książka z okularami.

Slajd 2

Tekst: Tolkien

“ Brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy. Był trzykrotnie nominowany do literackiej nagrody Nobla (w latach: 1961, 1967, 1969).”

Źródło

Grafika: Pergamin, książka z okularami, postać Tolkiena palącego fajkę, postać Tolkiena przy stoliku i okrągłym oknie.

Slajd 3

Tekst: Biografia

„John Ronald Reuel Tolkien, urodził się 3 stycznia 1892 roku, zmarł 2 września 1973. Był angielskim pisarzem, poetą, filologiem, profesorem uniwersyteckim. Uważa się go za klasyka literatury fantasy. Stworzył mityczny świat Śródziemia razem z całymi cywilizacjami, które go zamieszkują. Tolkien urodził się w dzisiejszej RPA, w rodzinie brytyjskiej. W wieku 3 lat przeniósł się do Birmingham w Anglii. Od wczesnej młodości przejawiał zainteresowania filologiczne. Był zafascynowany najstarszymi zabytkami języka angielskiego, historiami mitologicznymi, legendami. Studiował w Oksfordzie. Był również autorem wierszy. Po ukończeniu studiów brał udział w opracowaniu słownika języka angielskiego. Został wkrótce wykładowcą uniwersyteckim. Pracę tą kontynuował niemal do końca swych dni. Równocześnie coraz intensywniej pracował nad własnymi utworami rozgrywającymi się w świecie Śródziemia. Tolkien zmarł w wieku 81 lat, wiele z jego tekstów zostało wydanych dopiero po jego śmierci.”

Źródło

Grafika: Pergamin, książka z piórem, zdjęcie Tolkiena.

Slajd 4

Tekst: Ciekawostki z życia Tolkiena

Poliglota i twórca języków

“J. R. R. Tolkien zdolności językowe wykazywał już jako dziecko. Będąc już dorosłym, poznał na różnym poziomie ponad 30 języków, w tym wiele wymarłych, jak nordycki, staroislandzki, anglosaski czy gotycki. Próbował uczyć się również języka polskiego, jednak, jak pisał w liście do profesora Przemysława Mroczkowskiego, z powodu podeszłego wieku i braku czasu, szło mu to bardzo opornie.

Już jako nastolatek, na potrzeby zabawy kuzynki, stworzył swój własny język. Będąc dorosłym człowiekiem, wymyślił co najmniej paręnaście języków, które służyły mu później jako mowa, którą komunikowały się fantastyczne postaci z jego powieści — hobbity, elfy czy krasnoludy.”

Źródło

Grafika: Pergamin, pióro, alfabet elficki.

Slajd 5

Tekst: Ciekawostki z życia Tolkiena

Polskie korzenie Tolkiena

“Znawca twórczości Tolkiena, Ryszard Derdziński, twierdzi, że wszystko wskazuje na to, iż przodkowie pisarza mogli pochodzić z Polski. Dwóch, mieszkających w Gdańsku, braci o nazwisku Tolkien w XVII wieku wyemigrowało do Anglii. Jeden z nich okazał się prapradziadkiem pisarza. Jak twierdzi Dredziński, historia Tolkienów w Polsce jest bardzo długa — ślady ich bytowania na polskich ziemiach można znaleźć już w źródłach dotyczących bitwy pod Grunwaldem.”

Źródło

Grafika: Papirus, kompas, godło Polski, fragment obrazu J. Matejki „ Bitwa pod Grunwaldem”.

Slajd 6

Tekst: Ciekawostki z życia Tolkiena

Zakazana miłość

“W wieku szesnastu lat poznał swoją pierwszą miłość — starszą od siebie o trzy lata Edith Bratt. Gdy o sekretnym romansie dowiedział się ksiądz Francis Morgan (który po śmierci matki Tolkiena, przejął opiekę nad nim i jego bratem), zakazał mu spotkań z dziewczyną do ukończenia przez niego 21. roku życia. Tolkien obiecał dziewczynie, że za kilka lat do niej wróci. Gdy osiągnął pełnoletniość, napisał do Edith list z prośbą, by za niego wyszła. Dziewczyna była już zaręczona, ponieważ myślała, że John przez tyle lat nie da rady dotrzymać słowa. Pod jego namową zerwała jednak zaręczyny, a kilka lat później wzięli z Johnem ślub i byli małżeństwem do końca życia Edith. Ich miłość stała się dla pisarza inspiracją do stworzenia historii miłości Berena i Luthien.”

Źródło

Grafika: Papirus, pióro, zdjęcie Edith Tolkien, zdjęcie Edith z Tolkienem.

Slajd 7

Tekst: Ciekawostki z życia Tolkiena

Bitwa nad Sommą 

„Tolkien po skończeniu studiów, latem 1916 roku, zaciągnął się do armii i wziął udział w najkrwawszej bitwie I wojny światowej — bitwie nad Sommą. Z powodu swojego wysokiego wykształcenia został podporucznikiem 13 Batalionu Strzelców Lancashire. Zginęło tam wówczas trzech jego najlepszych przyjaciół. Na froncie dostał gorączki okopowej i w listopadzie 1916 roku, kilka dni przed końcem bitwy, został odesłany na leczenie do Anglii. Pisarz twierdził jednak, że doświadczenia wojenne nie miały wpływu na jego twórczość literacką.”

Źródło

Grafika: Papirus, pióro, zdjęcie z bitwy nad Sommą.

Slajd 8

Tekst: Ciekawostki z życia Tolkiena

Przyjaźń z C.S. Lewisem

“W 1925 roku Tolkien został kierownikiem katedry języka staroangielskiego na Uniwersytecie w Oksfordzie. Tam poznał Clive’a Staplesa Lewisa. Ze względu na wspólne zainteresowania kulturą nordycką, szybko narodziła się między nimi przyjaźń. Profesorowie byli pierwszymi czytelnikami swoich powieści i dzielili się wzajemnie uwagami co do swojej twórczości. Dzięki wsparciu Tolkiena Lewis napisał m.in. Opowieści z Narnii. “

Źródło

Grafika: Papirus, maszyna do pisania, zdjęcie młodego Tolkiena, zdjęcie Tolkiena i Lewisa.

Slajd 9

Tekst: Cytaty z Tolkiena

1. „Jeśli się chce coś znaleźć, trzeba po prostu szukać (…). Rzeczywiście, kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.”
2. „Przygody! To znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.”
3. „Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu.”

Źródło

Grafika: Papirus, rysunek Gandalfa, rysunek Hobbita

Slajd 10

Tekst: Dzieła Tolkiena w zasobach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Hobbit czyli Tam i z powrotem / J. R. R. Tolkien ; tł. [z ang. Maria Skibniewska. - Warszawa : "Iskry", 1960.
Silmarillion / J. R. R. Tolkien ; tł. [z ang.] Maria Skibniewska. - Warszawa : "Czytelnik", 1985.
Legenda o Sigurdzie i Gudrun / Przeł. Katarzyna Staniewska "Elring", Agnieszka Sylwanowicz "Evermind" ; [koment. i przypisy Christopfer Tolkien]. - Warszawa : Prószyński Media, 2009.

Grafika: Papirus.

Slajd 11

Tekst: Dzieła Tolkiena w zasobach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Władca Pierścieni. T. 1, Wyprawa / J. R. R. Tolkien ; tł. [z ang.] Maria Skibniewska ; wiersze przeł. Włodzimierz Lewik. - Wyd. 2.  - Warszawa : "Czytelnik", 1981.
Władca Pierścieni. Cz. 2, Dwie Wieże / J. R. R. Tolkien ; przeł. Jerzy Łoziński. - Poznań : Zysk i S-ka, 1997.
Władca Pierścieni. T. 3, Powrót Króla / John Ronald Reuel Tolkien ; tł. [z ang.] Maria Skibniewska. - Wyd. 2.  - Warszawa : "Czytelnik", 1981.

Grafika: Papirus.

Slajd 12

Tekst: Dzieła Tolkiena w zasobach Pedagogicznej Biblioteki w Rzeszowie

Listy / J. R. R. Tolkien ; wybrane i oprac. przez Humphera Carpentera ; przy współpr. Christophera Tolkiena ; przeł. Agnieszka Sylwanowicz. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2010.
Niedokończone opowieści / J. R. R. Tolkien ; przekł. Radosław Kot. - Wyd. 9.  - Warszawa : "Amber", 2013.
Listy świętego Mikołaja / J. R. R. Tolkien ; pod redakcją Baillie Tolkien ; przełożyła Paulina Braiter - Wydanie I w tej edycji.  - Poznań : Zysk i S-ka, copyright 2023.

Grafika: Papirus.



Autor: Agnieszka Pajęcka