Dzień Karola Darwina - 12 lutego

Rzeszów


WCAG

Slajd 1

Tekst: Dzień Karola Darwina 12 lutego

Zdjęcia: Dinozaury, DNA, książka ze zdjęciem Karola Darwina.

Slajd 2

Tekst: Biografia

Karol Darwin urodził się w 1809 roku w Shrewsbury w Anglii. Ukończył prestiżową szkołę prywatną, a następnie podjął studia medyczne, które jednak porzucił. Następnie podjął się studiowania teologii i botaniki. Po uzyskaniu dyplomu wziął udział w podróży badawczej przyrodnika Robert’a FitzRoy’a, który przeprowadzał badania wybrzeży Chile, Peru i Ziemi Ognistej oraz wyspy Galapagos. Podróż ta odbywała się w latach 1831-1836. Podczas podróży Karol Darwin znalazł mnóstwo skamieniałości i przeprowadził obserwacje niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Wykonał ponadto obszerne notatki, które stały się podstawą prawie całej jego późniejszej pracy, na której opierając się, sformułował swoje podstawowe tezy.

Źródło

Zdjęcie: Żyrafa, szkic popiersia Karola Darwina.

Slajd 3:

Tekst: Biografia

W ciągu kolejnych 20 lat od swojej podróży Karol Darwin opublikował szereg książek, które zapewniły mu opinię czołowego przyrodnika w Anglii. W 1859 roku Darwin opublikował pracę „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, czyli przeżywanie form najlepiej przystosowanych w walce o byt”, która spowodowała dyskusję trwającą do dzisiaj, zarówno wśród naukowców, jak i przeciętnych czytelników. W kolejnych latach Darwin wydał jeszcze 10 książek na temat doboru naturalnego. Zmarł w 1882 roku, a docenieniem jego pozycji naukowej był pochówek w katedrze Westminster, w pobliżu Izaaka Newtona.

Źródło

Zdjęcie: Rozwój zarodka ssaka, zdjęcie Karola Darwina, zdjęcie skamielin.

Slajd 4

Tekst: Teoria ewolucji

Karol Darwin sformułował swoją teorią bez powiązania z genetyką, gdyż w rzeczywistości nawet jej nie znał. W jego czasach, nikt nie miał pojęcia o tym, w jaki sposób poszczególne cechy przechodzą z jednego pokolenia na drugie. Gregor Mendel odkrył prawa dziedziczenia w tych samych latach, w których Darwin pisał i publikował swoje epokowe książki, jednak praca Mendla, która doskonale uzupełnia prace Darwina, była niemal całkowicie nieznana aż do 1900 roku, a wtedy teorie Darwina były już świetnie ugruntowane. Nasze obecne rozumienie ewolucji, kojarzące prawa genetycznego dziedziczenia z zasadą doboru naturalnego, jest bardziej kompletne niż teoria wysunięta przez Karola Darwina.

Źródło

Zdjęcie: Zdjęcie z napisem theory, rysunek procesu ewolucji człowieka.

Slajd 5

Tekst:

Teorie Darwina spowodowały rewolucję w naukowym świecie. Darwin zburzył dogmat o niezmienności gatunków i wyjątkowym miejscu człowieka w przyrodzie. Jego teoria ewolucji – przyjmująca, że wszystkie formy życia mają wspólne pochodzenie, że gatunki zwierząt i roślin nie są stałe i wieczne, lecz ulegają przeobrażeniom, które prowadzą z reguły w kierunku form bardziej złożonych – doprowadziła w następnym wieku do rozwoju genetyki i mikrobiologii.

Źródło

Zdjęcia: Rysunek skamieliny, motyla, popiersia Darwina, procesu ewolucji człowieka.

Slajd 6

Tekst: Ciekawostki o Karolu Darwinie

Karol Darwin urodził się dokładnie tego samego dnia co Abraham Lincoln. Koncepcje, które głosił Darwin zostałyby sformułowane, nawet gdyby sam Darwin nie istniał, ponieważ w tym samym czasie pojawiła się praca Wallace’a, którego teoria w każdym z istotnych punktów była identyczna z teorią Darwina. Jednak to pisma Darwina zrewolucjonizowały biologię oraz antropologię i w ogromnym stopniu zmieniły nasz pogląd na miejsce człowieka w świecie. Darwin odziedziczył zainteresowania przyrodnicze po swoim dziadku Erasmusie Darwinie, który zmarł siedem lat przed jego urodzinami. Jego dziadek snuł ideę ewolucji gatunków, jednak nie miał na nią wystarczających dowodów.

Źródło

Zdjęcia: Skamielina muszli, szkieletu, rysunek popiersia Darwina.

Slajd 7.

Tekst: Cytaty Karola Darwina

„Gdybym miał przeżyć swoje życie jeszcze raz, to ustanowiłbym w nim zasadę czytania poezji i słuchania muzyki chociaż raz w tygodniu.”

„Ignorancja częściej budzi zaufanie niż wiedza: to ci, którzy wiedzą niewiele, a nie ci, którzy wiedzą dużo, twierdzą, że ten czy tamten problem nigdy nie zostanie rozwiązany przez naukę.”

„Człowiek, który ośmiela się marnować godzinę swojego życia, nie odkrył jeszcze znaczenia życia.”

Zdjęcia: Zdjęcie popiersia Karola Darwina, rysunek ewolucji ryby, zdjęcie czaszki, znaczek pocztowy.

Slajd 8.

Tekst: Dzieła Darwina w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego czyli O utrzymaniu się doskonalszych ras w walce o byt. T. 2 / Darwin ; przełożyli Szymon Dickstein i Józef Nusbaum. - Warszawa : Hachette, cop. 2010.
O pochodzeniu człowieka / Karol Darwin ; [tł. z ang. M. Ilecki]. - Warszawa : Jirafa Roja, 2009.
Listy wybrane / Karol Darwin ; pod red. Fredericka Burkhardta; [ z przedmową Stephena Jaya Goulda ]; przeł. Teresa Opalińska. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 1999.

Zdjęcia: Płetwa delfina, nietoperz

Slajd 9.

Tekst: Dzieła Darwina w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Autobiografia / Karol Darwin ; przeł. Jan Wilczyński. - Warszawa : Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1950.
O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt / Karol Darwin ; [przeł. z ang. Zofia Majlert i Krystyna Zaćwilichowska ; przedmową opatrzył Włodzimierz Szewczuk]. - Wyd. 2.  - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1988.
Podróż na okręcie "Beagle" / Karol  Darwin ; z ang. przeł. Kazimierz Szarski ; Polska Akademia Nauk. Komisja Ewolucjonizmu. - Wyd. 2 uzup.  - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1959.

Zdjęcia: Płetwa delfina, nietoperz.

Slajd 10.

Tekst: “O Darwinie” w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

Pułapka na Darwina : Michael J. Behe odpowiada krytykom / Michael J. Behe ; [przekład Dariusz Sagan ; redakcja merytoryczna: dr Grzegorz Malec]. - Wydanie I.  - Warszawa : En Arche, 2023.
Wielcy przyrodnicy : od Arystotelesa do Darwina / pod red. Roberta Huxleya ; we współpr. z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie ; [wydawca Dorota Szatańska ; tł. i konsultacja Rafał Milanowski]. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, cop. 2009.
Darwin, Bóg i sens życia : dlaczego teoria ewolucji zmienia wszystko, co (myśleliśmy, że) wiemy / [Steve Stewart-Wiliams ; tł. Piotr J. Szwajcer]. - Stare Groszki ; Warszawa : "CiS", 2014.

Zdjęcia: Płetwa delfina, nietoperz.

Slajd 11.

Tekst: Artykuły o Darwinie w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Biologiczno-społeczne determinanty osiągnięć edukacyjnych a sprawiedliwość ocen i godność uczących się / Paweł Polowczyk.// Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze. - 2014, nr 6, s. 14-24
Co wzmacnia/osłabia społeczny darwinizm? : o roli doświadczeń z ludźmi, osobowości, wartości osobistych i przywiązania do wspólnoty / Krystyna
Skarżyńska, Piotr Radkiewicz.// Psychologia Społeczna. - T. 6, nr 1 (2011), s. 7-23, bibliogr.

Darwinowskie paradygmaty : kultura popularna w poszukiwaniu teorii wszystkiego / Dominika Oramus.// Kultura i Społeczeństwo. - 2011, nr 2/3, s. 229-243, bibliogr.
Dobór naturalny dziś / H. Allen Orr.// Świat Nauki. - 2009, nr 2, s. 26-33
Dziedzictwo Darwina / Gary Stix.// Świat Nauki. - 2009, nr 2, 20-25
Ewolucja - mózg - zachowania społeczne / Andrzej Łukasik. - Rzeszów : Uniwersytet Rzeszowski, 2015.
Ewolucyjna psychologia umysłu / Andrzej Łukasik. - Rzeszów : Uniwersytet Rzeszowski, 2007.
Jak powstał człowiek / Kate Wong. - 2020.// Świat Nauki. - 2020, nr 10, s. 56-60, 73
Karol Robert Darwin - wielki uczony - ojciec ewolucjonizmu / Danuta Cichy.// Edukacja Biologiczna i Środowiskowa. - 2009, nr 1, s. 5-10
Od atomów do widocznych cech / David M. Kingsley.// Świat Nauki. - 2009, nr 2, s. 34-41
Proroctwo Darwina / David M. Buss.// Charaktery. - 2009, nr 6, s. 58-59

Zdjęcia: Płetwa delfina, nietoperz.

Autor: Agnieszka Pajęcka