Dzień Matki 26 maja

Rzeszów


WCAG do prezentacji: Dzień Matki 26 maja

 

Slajd 1

Tekst:

Dzień Matki 26 maja

Slajd 2

Tekst:

Dzień Matki – jaka jest historia tego święta i jakie tradycje są z nim związane?

Mama to jedna z najważniejszych osób w życiu każdego człowieka. Kult matki powstał już
w starożytności i trwa do dziś, choć święto ku czci rodzicielki jest obchodzone w różne dni i w różny sposób zależnie od kraju i kręgu kulturowego.

Slajd 3

Tekst:

Dzień Matki, który znamy dziś, wywodzi się bezpośrednio  z Wysp Brytyjskich. To właśnie tam w XVII wieku zaczęto obchodzić „matczyną niedzielę”, którą początkowo celebrowano w czwartą niedzielę postu. Tradycyjnie wówczas składano na ręce rodzicielki podarki, przede wszystkim kwiaty (zwyczajowo fiołki) i słodycze lub wypieki, w zamian otrzymując jej błogosławieństwo.

Slajd 4

Tekst:

Pierwszy raz oficjalnie Dzień Matki obchodzono jednak dopiero w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Został on zorganizowany dzięki zabiegom amerykańskiej nauczycielki Annie Marii Reeves Jarvis, która – inspirując się brytyjskim świętem – dała w 1858 roku pomysł na Dni Matczynej Pracy. Dni te były celebrowane do 1905 roku, do czasu kiedy jej córce udało się przekonać władze stanowe do ogłoszenia tego dnia świętem Dnia Matki. Z biegiem czasu zwyczaj ten rozpowszechnił się niemal w całym kraju, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Slajd 5

Tekst:

Dzień Matki obchodzi się w ponad 100 krajach na świecie.

Dzień Matki w Polsce

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest od 1914 roku. Pierwszy raz święto to celebrowane było
w Krakowie 26 maja 1914 roku. Do II wojny światowej nie przypadał on w jeden, konkretny dzień. Obecnie Dzień Matki obchodzimy jednak 26 maja. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki przypada właśnie 26 maja.

Slajd 6

Tekst:

マザーズデー- Dzień Matki w Japonii

W Japonii, Dzień Matki nosi nazwę haha no hi od japońskiego słowa hahaoya oznaczającego matkę. Początkowo związany był z urodzinami Cesarzowej Kojun, matki Cesarza Akihito. Dziś obchodzony jest, podobnie jak w większości krajów na świecie, w drugą niedzielę maja. W tym kraju róże oraz goździki stały się symbolem Dnia Matki.  Oprócz kwiatów, laurki i drobne upominki, to najpopularniejsze prezenty ofiarowywane przez dzieci swoim matkom.

Slajd 7

Tekst:

Día de la Madre – Dzień Matki w Hiszpanii

W Hiszpanii Dzień Matki ma swoje początki w 1644 r., kiedy to zaczęto go obchodzić w ramach celebrowania narodowego święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dlatego też
w Hiszpanii Dzień Matki obchodzono 8 grudnia.

Odkąd Dzień Matki, został oficjalnie ustanowiony na pierwszą niedzielę maja przez Wilsona Woodrowa, uroczystości postanowiono rozdzielić. Jednym powodem do świętowania było więc Niepokalane Poczęcie, a drugim Dzień Matki, aby uhonorować macierzyństwo.

W północnej części Hiszpanii tradycyjnym zachowaniem jest podawanie mamie śniadania do łóżka.       

Slajd 8

Tekst:

Día de las Madres – Dzień Matki w Meksyku

W Meksyku Dzień Matki przypada na 10 maja i jest jednym z najważniejszych świąt w roku. Rozpoczyna się mszą świętą w kościele na cześć Najświętszej Dziewicy, która jest uosobieniem najlepszych cech macierzyństwa.

Meksykańskie dzieci budzą swoje mamy i śpiewają im okazjonalne piosenki. Zamożniejsze rodziny posiłkują się mariachi, aby śpiewali razem z dziećmi.

Slajd 9

Tekst:

Festa della mamma – Dzień Matki we Włoszech

We Włoszech Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja. Święto obchodzono po raz pierwszy
24 grudnia 1933 roku jako Dzień Matki i Dziecka (Giornata della madre e del fanciullo).

Po II wojnie światowej Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono 12 maja 1957 roku w Asyżu,
z inicjatywy wielebnego Otello Migliosiego, proboszcza kościoła Tordibetto. Święto to było tak popularne, że w następnym roku Dzień Matki został przyjęty w całych Włoszech.

W tym dniu dzieci zabierają mamę do restauracji i zamawiają sernik w kształcie serca, do tego kawę
i lody. Mama odpoczywa od obowiązków domowych – dzieci sprzątają i gotują. Powszechny jest też zwyczaj recytowania wierszy dedykowanych matce.

Slajd 10

Tekst:

Fête des Mères – Dzień Matki we Francji

Napoleon Bonaparte zainicjował obchody Dnia Matki we Francji (Fete des Meres), honorując rolę matek. Francuskie mamy świętują w ostatnią niedzielę maja. Jeśli święto przypada na Zielone Świątki, zostaje wówczas przeniesione na pierwszą czerwcową niedzielę.

Tradycyjny podarunek na Dzień Matki, czyli kwiaty, nie są popularnym zwyczajem we Francji. Mamy częściej dostają własnoręcznie upieczone ciasto, laurki, wierszyki czy ręcznie wykonane laurki. Rodziny spożywają razem odświętny brunch lub obiad.

Slajd 11

Tekst:

मातृ दिवस - Dzień Matki w Indiach

Dzień Matki w Indiach to święto ku czci bogini – Matki Bogów Durga. Widowiskowy festiwal świateł, tańców i celebracji trwa do białego rana. Starożytny Dzień Matki był świętem bogini-matki,
a obchodom towarzyszyły uroczystości związane z powitaniem wiosny i nadejściem nowego życia.

W niektórych, wielodzietnych społecznościach rolę mamy pełni wybrany przez dziecko opiekun.

Slajd 12

Tekst:

Ciekawostki o Dniu Matki z innych krajów

  • W Tajlandii świętuje się Dzień Matki najhuczniej – przygotowania zaczynają się kilka tygodni wcześniej. Tajlandczycy ozdabiają domy flagami narodowymi, girlandami z kwiatów, światełkami i portretami Królowej. Odbywają się procesje i pokaz fajerwerków w stolicy.

 

  • Dzieci w RPA w Dniu Matki ubierają się na różowo i czerwono. Dzieci mam, które zmarły, noszą się tego dnia na biało. Tradycja ta dotyczy też dorosłych dzieci.

 

  • Tradycją w Serbii jest niewypuszczanie mamy z łóżka, jeśli ta nie podaruje dzieciom słodyczy. W tym czasie wyręczają ją z obowiązków domowych, aby mogła jak najdłużej odpoczywać.

 

  • Wieczorem, przed Dniem Matki w Ekwadorze, na miasto wyjeżdżają nietypowe pojazdy… ciężarówki z mężczyznami, którzy śpiewają mamom serenady. Każda z wyróżnionych w ten sposób mam wręcza mężczyznom szklankę Canelazo (lokalny wysokoprocentowy alkohol) zanim puści ich w dalszą „trasę”.

 

  • W Australii tego dnia przypina się do ubrań goździki – kolorowe kwiaty symbolizują, że czyjaś mama żyje, a białe, że zmarła.

Slajd 13

Tekst:

Matka w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Jak być matką swojej córki? : czyli Jak wychowywać dziewczynkę, aby wyrosła na silną, pewną siebie i odważną kobietę / Marta Pociecha.

Macierzyństwo bywa trudne : jak zadbać o siebie i związek, gdy na świat przychodzi dziecko / Molly Millwood ; tłumaczenie Agnieszka Kasprzyk.

Mama : najlepszy zawód na świecie / Jill Savage ; [przekł. Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, Małgorzata Szymańska].

Mamy do pogadania : matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach / Anna Pamuła ; współpraca Dorothée Saada.

Matka papieża : poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej / Milena Kindziuk.

Matka Świętego : poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko / Milena Kindziuk.

Slajd 14

Tekst:

Matka w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

Matki i inni : emocjonalna ewolucja człowieka / Sarah Blaffer Hrdy ; przełożyła Jowita Maksymowicz-Hamann.

Matki i córki / Ałbena Grabowska.

Matki i córki : nie przestawaj mnie kochać : poradnik dla matek dorastających córek / Ann F. Caron ; przekł. [z ang.] Małgorzata Ojrzyńska.

Matka niedostępna emocjonalnie : jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie / Jasmin Lee Cori ; przekład Katarzyna Iwańska.

Po prostu mama / Renata Piątkowska ; ilustracje Joanna Rusinek.

Wypalenie macierzyńskie : jak je rozpoznać, odnaleźć równowagę i odzyskać radość z macierzyństwa / Sheryl Ziegler ; przekład Agnieszka Cioch.

Z miłości do córki / Sarah Taylor ; przekład Joanna Lipińska.

Slajd 15

Tekst:

Wszystkim MAMOM z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia!

Autor: Magdalena Połeć, Alicja Czucha