Edvard Munch 80. rocznica śmierci malarza

Rzeszów

WCAG do prezentacji: Edvard Munch, 80. rocznica śmierci malarza

 

Slajd 1

Na slajdzie znajduje się autoportret malarza.

Tekst: Edvard Munch, 80. rocznica śmierci malarza

Slajd 2

Na slajdzie znajduje się reprografia obrazu Krzyk z 1893r.

Tekst: Edvard Munch, norweski malarz i grafik, urodził się 12 grudnia 1863 roku w Loten, a zmarł 23 stycznia 1944 roku w Oslo. Właśnie w dniu 23 stycznia przypada rocznica śmierci tego wybitnego artysty, który wniósł znaczący wkład w rozwój ekspresjonizmu i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców sztuki nowoczesnej.

Munch jest najbardziej znany z monumentalnego dzieła "Krzyk" (The Scream), którego wersje powstały w różnych technikach, w tym pastelu, tempery, a także grafiki. Obraz ten stał się ikonicznym symbolem nie tylko ekspresjonizmu, ale także symbolicznego wyrażenia lęków, trosk i napięć psychicznych.

Slajd 3

Na slajdzie znajduje się reprografia obrazu Madonna

Tekst: Jego sztuka była głęboko związana z jego własnym życiem i doświadczeniami, zwłaszcza tragedią z dzieciństwa, gdy stracił matkę i jednego z braci. Te traumy znalazły odbicie w wielu jego dziełach, nadając im osobisty, często melancholijny charakter.

Pomimo trudności zdrowotnych i życiowych, Munch pozostawił po sobie bogate dziedzictwo artystyczne, tworząc wiele innych arcydzieł, takich jak "Madonna" czy "Dziewczyna na moście". Jego prace wpływały na rozwój sztuki nie tylko w Norwegii, ale na całym świecie, a ekspresjonizm, który reprezentował, pozostaje ważnym nurtem w historii sztuki.

Slajd 4

Na slajdzie znajduje się reprografia obrazu Niepokój z 1894 r.

Tekst: Rocznicę śmierci Edvarda Muncha można postrzegać jako okazję do refleksji nad jego wpływem na świat sztuki, a także do docenienia niezwykłego daru, jakim był dla ludzkości. Jego dzieła nadal są prezentowane i eksponowane w muzeach na całym świecie, przyciągając uwagę i poruszając oglądających swoją intensywnością i ekspresyjnością.

Slajd 5

Na slajdzie znajduje się reprografie obrazów Wampir z 1895 i Autoportret z butelką wina z 1906 r.

Tekst: Twórczość  Edvard Muncha w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie:

Edvard Munch / opracował Werner Timm. - Berlin : Henschelverlag ; Warszawa : "Arkady" 1973.

Edvard Munch : 1863-1944 / Ulrich Bischoff ; tł. Edyta Tomczyk. - Koln : "Taschen" ; Warszawa : Edipresse Polska 2005. ISBN 836016021X.

Edvard Munch [Film] : Krzyk 1893 / scen. Russell Davies - Warszawa : Best Film 2013

Munch / [Cz.] 1 / oprac. Andrzej Osęka. - Warszawa : "Arkady" 1978.

Munch / [Cz.] 2 / oprac. Andrzej Osęka. - Warszawa : "Arkady" 1978.

Autor: Bożena Osetkowska-Zajdel