Slajd 1
Tekst: “Kordian” Juliusza Słowackiego na deskach teatru “
Zdjęcie: Scena i widownia teatru.
Slajd 2
Tekst: Po raz pierwszy “Kordiana” wystawiono niemal... 70 lat po wydaniu! Premiera sztuki miała miejsce 25 listopada 1899 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Zdjęcie: Widok widowni ze sceny teatru
Slajd 3:
Tekst: Zdjęcie przedstawia spektakl w Teatrze Polskim w Warszawie. Reż. Józef Sosnowski,
scenografia Karol Frycz. Premiera 28.01.1916 r.
Zdjęcie: Scena ze spektaklu "Kordian" Juliusza Słowackiego
Slajd 4
Tekst: „Kordian” w Teatrze Narodowym 1930–1970
“Juliusza Osterwę, pierwszego dyrektora odnowionego Teatru Narodowego (1924–1925) zaproszono do współpracy, by z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego opracował III akt ”Kordiana” i wystawił go pod tytułem ”Spisek koronacyjny”. Osterwa zagrał główną rolę.”
Zdjęcie: Scena ze spektaklu. Tłum ludzi wyciągających ręce do góry.
Slajd 5
Tekst: “Pierwsza premiera “Kordiana” po okresie stalinizmu i zarazem pierwsza powojenna realizacja dramatu na scenach warszawskich. Założeniem przedstawienia Erwina Axera i Jerzego Kreczmara była obrona romantycznego nonkonformizmu, ale nie w wymiarze historycznym, tylko w realiach Polski współczesnej, odwilżowej. Tadeusz Łomnicki grał Kordiana „sprowadzonego na ziemię”, sceptyka, ironistę – samotnego wśród oportunistycznych przywódców
i niedojrzałych rówieśników. Jego postać kojarzyła się z powstańcami warszawskimi. „Patrząc na scenę, myślałem o tragedii młodzieży powstańczej niedawnych lat, która również musiała przeżywać swój dramat samotnie, za tych, którym również pewnych spraw nie chciało się przemyśleć do końca” – pisał Konrad Eberhardt. Do historii teatru przeszła rola Wielkiego Księcia Konstantego zagrana przez Jana Kurnakowicza – prymityw, tyran, zwierzę, dworak i żołnierz w jednym. „Nikt, ale to nikt nie zagra Konstantego, nie myśląc o Kurnakowiczu” – wspominał po latach reżyser przedstawienia.”
Zdjęcie: Scena ze spektaklu.
Slajd 6
Tekst: Spektakl w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, premiera w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie 28 kwietnia 2006 roku.
W jednej ze współczesnych realizacji w reżyserii Janusza Wiśniewskiego Kordian – dla odmiany – zmarł w szpitalu wariatów. W ten sposób dramat zyskał po raz pierwszy kompozycję zamkniętą.”
Zdjęcie: Widownia teatru
Slajd 7
Tekst: “Kordian” na deskach Lubuskiego Teatru
“„Kordian” Juliusza Słowackiego w reżyserii Zbigniewa Walerysia, który to w tytułowym bohaterze dostrzega podobieństwo do współczesnej młodzieży.
Polega ono przede wszystkim na podobnych problemach, takich jak zawody miłosne, gonitwa za pieniędzmi lub brak społecznego zrozumienia“.
Zdjęcie: Scena ze spektaklu.
Slajd 8
Tekst: "Kordian" w reżyserii Szymona Kaczmarka (2012 r.)
Zdjęcia z przedstawienia "Kordian" w reżyserii Szymona Kaczmarka. Premiera: 21 stycznia 2012, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Zdjęcie: Scena ze spektaklu.
Slajd 9
Tekst: „Kordian” Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta. Premiera 19 listopada 2015 r. w 250. rocznicę powstania Teatru Narodowego.
“W przedstawieniu wykorzystano fragmenty ”Fausta” Johanna Wolfganga Goethego w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, angielski przekład “Kordiana” autorstwa Gerarda T. Kapolki, fragmenty scenariusza spektaklu “Hamlet” Stanisława Wyspiańskiego Jerzego Grzegorzewskiego, fragmenty wiersza “Testament mój” i dramatu “Samuel Zborowski” Juliusza Słowackiego oraz “Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego”.
Zdjęcie: Scena ze spektaklu.
Slajd 10
Tekst: "Kordian" w reżyserii Adama Orzechowskiego(2020 r.)
"Kordian" Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Dramaturg: Radosław Paczocha, scenografia: Magdalena Gajewska, muzyka: Marcin Nenko.
Zdjęcia: Sceny ze spektaklu
Slajd 11
Tekst: “Kordian” - Teatr Telewizji TVP z 2022 r.
Realizacja telewizyjna “Kordiana” Juliusza Słowackiego została przygotowana z okazji Roku Romantyzmu Polskiego, którym został ustanowiony rok 2022.
Zdjęcie: Fragment z filmu „Kordian”