WCAG do prezentacji:
Slajd 1
Tekst: Metody efektywnej nauki, czyli jak uczyć się szybko i skutecznie
Slajd 2
Tekst: „Właściwe nastawienie jest niemal tak ważne, jak samo uczenie się. Oto, co ma znaczenie, gdy chcemy się uczyć szybciej i skuteczniej:
motywacja – zanim zaczniecie się uczyć, zastanówcie się po co to robicie: zależy wam na dobrej ocenie z konkretnego przedmiotu, macie przed sobą egzamin maturalny, wybieracie się na wymarzony kierunek studiów i wiedza z danej dziedziny bardzo wam się przyda…Wyobraźcie sobie, jak się poczujecie, kiedy osiągnięcie cel. Wspaniale, prawda? Przywołujcie te wyobrażenia za każdym razem, kiedy stracicie zapał do nauki. Dobry nastrój zwiększa efektywność naszego umysłu, poprawia umiejętność myślenia i analizowania
koncentracja - przygotujcie swoje miejsce pracy: zadbajcie o wygodę, usuńcie przedmioty, które mogą was rozpraszać, wyłączcie telefon i komputer, jeśli nie jest wam potrzebny podczas nauki. Wyznaczcie sobie czas na naukę i skupcie się tylko na niej.
wewnętrzny luz: nawet jeśli zabierzecie się do nauki za późno, nie wpadajcie w panikę, że nie wystarczy wam czasu. Gonitwa myśli nie sprzyja koncentracji.Aby się uspokoić, połóżcie się na chwilkę w swoim śpiulkolocie, odetchnijcie głęboko trzy razy albo wyobraźcie sobie, że jesteście w miłym miejscu, w którym czujecie się bezpiecznie. Odprężeni? Więc do dzieła!”
Na slajdzie znajduje się okładka książki:
Metody efektywnej nauki : praktyczny podręcznik / Robert Martin.
Źródło:
Tekst: „Metody skutecznej nauki:
- Twórzcie mapy myśli – to graficzny sposób przedstawiania najważniejszych treści, który pozwala je lepiej zapamiętać. Wymaga klasyfikacji informacji i odrzucenia wszystkiego, co zbędne. W centrum mapy umieśćcie słowa – klucze, które od razu rzucają się w oczy. Zaznaczajcie strzałkami powiązania między różnymi zjawiskami i pojęciami. Musicie więc dobrze rozumieć te zależności,a zrozumienie ich sprawia, że łatwiej zapamiętujecie. Elementy ważniejsze zapisujcie większymi literami, mniej ważne – mniejszymi, używajcie także kolorów. To wszystko sprawi, że nawet najnudniejszy temat przedstawiony w ten sposób zmieni się w przydatną notatkę, na którą wystarczy rzucić okiem, by przypomnieć sobie czego dotyczy.
- Zadbajcie o częste, kilkuminutowe powtórki.
- Uczcie się w ruchu, na przykład powtarzając wiadomości, chodząc po pokoju.
Slajd 4
Tekst:
- Zwracajcie uwagę na wyróżnione elementy: tabele, wykresy, podpisy pod zdjęciami, wytłuszczone fragmenty w tekście. Często zawierają one najważniejsze informacje,które mogą wam umknąć, jeśli skupicie się tylko na litym tekście. Są one również bardzo pomocne podczas powtórek.
- Pamiętajcie, że książki są dla was. Podkreślajcie i róbcie notatki na marginesach. Kiedy znowu zajrzycie do podręcznika, nie będziecie musieli czytać całego tematu,żeby go powtórzyć. Wystarczy przejrzenie własnych zapisków. Na pewno od razu przypomnicie sobie swoje skojarzenia i informacje, które je wywołały.
- Stosujcie mnemotechnikę, czyli techniki wspomagające zapamiętywanie. Nie tylko rozwijają one pamięć, ale pomagają trwale przyswoić wiadomości.
Na slajdzie znajduje się okładka książki:
Łatwiej : co robić, by szkoła i nauka szły jak z płatka / Caroline von St. Ange
Źródło:
Slajd 5
Tekst: Literatura w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie
Grafika: Okładki trzech książek
Powiem ci, jak się uczyć : przewodnik dla ambitnych nauczycieli i rodziców / Joanna Gołębiowska-Szychowska, Łukasz Szychowski. - Gdańsk : "Harmonia", 2015.
Siła uczenia się : jak zgłębiać wiedzę, poprawić swoją pamięć i rozwijać się przez całe życie / Thibaut Meurisse ; przekład: Agnieszka Górczyńska. - Gliwice : Sensus, 2024.
Mistrz efektywnej nauki : zaawansowane metody przyswajania wiedzy i doskonalenia umiejętności / Peter Hollins ; przekład: Wojciech Usarzewicz. - Gliwice : Sensus, 2023.
Slajd 6
Tekst: Literatura w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie
Grafika: Okładki trzech książek
Pamięć na zawołanie / Tony Buzan ; przekład: Marek Szurawski. - Łódź : Wydawnictwo Feeria, 2023.
Jak osiągnąć sukces w nauce : poradnik dla uczących się i podejmujących pracę / Anna Batko. - Kraków : "Zamiast Korepetycji", 1998.
Jak uczyć dzieci : by wykorzystywały w pełni swój potencjał? / Peter Hollins ; przekład: Katarzyna Rojek. - Gliwice : Sensus, 2023.
Slajd 7
Tekst: Literatura w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie
Grafika: Okładki trzech książek
Mózg bez ograniczeń : potwierdzone naukowo metody, dzięki którym nauczysz się szybkiego czytania, usprawnisz pamięć, zwiększysz koncentrację i... aktywujesz supermoce swojego mózgu / im Kwik ; [tłumaczenie: Krzysztof Sołowiej]. - Białystok : Vital, 2023
Techniki zapamiętywania / Bartłomiej Boral, Tobiasz Boral. - Warszawa : "Edgard", 2013.
Jak zaangażować uczniów w naukę i zbudowć dobry klimat w szkole : poradnik dla nauczycieli / Sylwia Gwiazdowska-Stańczak. - Warszawa : Difin, 2022.