21.03.2024 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czytania “Medei” Seneki, który odbywał się w ramach 19. edycji Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki w Lyonie. Uroczystość skierowana do uczniów z całego świata cyklicznie zaprasza młodzież do odkrycia lub ponownego odczytania arcydzieł literatury klasycznej ponad granicami, językami i czasem. Celem wydarzenia jest przybliżenie dziedzictwa antyku poprzez głośne czytanie najważniejszych dzieł literackich autorstwa starożytnych pisarzy. W ubiegłych latach posłuchać można było m.in. "Iliady" Homera, “Eneidy” Wergiliusza czy „Sejmu kobiet” Arystofanesa.
Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie była jedną z pięciu instytucji kulturalnych w Polsce, w których młodzież zmierzyła się z senecjańską interpretacją mitu o Medei. Wydarzenie będące okazją do spotkania się z rówieśnikami i wspólnego przeżywania literatury zgromadził wielu uczniów podkarpackich szkół. Tego dnia odwiedzili nas uczniowie z VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Rzeszowie, młodzież z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wychowankowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Rzeszowie oraz podopieczni Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie. Uczniom towarzyszyły nauczycielki Pani Anna Majewska, Pani Anna Mazurkiewicz oraz Pani Edyta Chorzępa. Cieszymy się, że ich praca i zaangażowanie zainspirowały młodzież do wspólnego odkrywania literatury antycznej. Młodzieży, szczególnie obcojęzycznej gratulujemy odwagi w próbie zmierzenia się z tak trudnym tekstem kultury.
W interpretacji sztuki Seneki wsparli młodzież znamienici goście. Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Pan dr Dariusz Półćwiartek czytał w duecie z Panem dr Mariuszem Kalandykiem, pisarzem, poetą i redaktorem naczelnym “Kwartalnika Edukacyjnego”. Pan Dr Dariusz Iwaneczko, Dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie czytał wspólnie z Panią Bogusławą Budą przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania. Również Pani Katarzyna Gajda-Bator, rzecznik prasowy IPN Oddział w Rzeszowie czytała w duecie z przedstawicielką bibliotekarek Małgorzatą Mika-Zarębską.
Na zakończenie zebrani obejrzeli pokaz mody i fryzur rzymskich w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, które samodzielnie wykonały upięcia w oparciu o źródła ikonograficzne przedstawiające najpopularniejsze fryzury z czasów panowania 4 wielkich dynastii rzymskich.1 Uczennice włożyły ogrom pracy w przygotowanie prezentowanych upięć w czym pomógł nauczyciel przedmiotów zawodowych branży fryzjerskiej Pan Daniel Prokopik.
Fryzjerstwo eksperymentalne wsparte zostało rekonstrukcjami damskich strojów wyjściowych z epoki, wykonanymi przez działające przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Stowarzyszenie na rzecz popularyzacji kultury antycznej „Hellas et Roma”. Obuwie zapewniła firma „Fabrica cacti”.2 Fason i kolorystyka ubioru odpowiadała zajęciom, którym mogły oddawać się bogato urodzone mieszkanki Imperium. Zebrani zobaczyli jak kobiety nosiły się by oddawać cześć bogom, w jakich szatach brały udział w wydarzeniach sportowych, takich jak np. wyścigi rydwanów, podczas których kolorowym wachlarzem kibicowały wybranej drużynie oraz jaki strój, obuwie i biżuteria wskazywał, iż Rzymianka udawała się na oficjalne przyjęcie. Nie zabrakło również stroju rzymskiej panny młodej, w którą wcieliła się Aleksandra Sikora, członkini Stowarzyszenia „Hellas et Roma”.
Pokaz mody i fryzur spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i podziwem ze strony publiczności. Uczestnicy byli zachwyceni precyzją i dbałością o szczegóły, z jaką uczennice przygotowały swoje prezentacje. Wiele osób podkreślało, że pokaz ten był nie tylko estetycznym doznaniem, ale także cenną lekcją historii, która pozwoliła lepiej zrozumieć życie codzienne w starożytnym Rzymie.
Współpraca uczniów, nauczycieli i członków stowarzyszenia spowodowała, iż uczestnicy spotkania mogli się nie tylko przenieść w czasy starożytnego Rzymu, lecz być świadkami kreatywnego rozwiązywania problemów wynikających z organizacji tak dużego wydarzenia. Jedną z modelek, która nie mogła przybyć na pokaz, zastąpił manekin zwieńczony głową fryzjerską, którą w kuluarach nazwano “Marzanną”. Marzanna wraz z uczennicami wzięła również udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej, którą zorganizowaliśmy by podziękować uczennicom za zaangażowanie oraz dać możliwość powiększenia portfolia przyszłych ornatrices3 o historyczne upięcia.
Celem organizowanego w naszej Instytucji „Tygodnia Medei”, (rozpoczętego lekcją „Medea ubiera się u Sagariusa” oraz zwieńczonego pokazem mody i fryzur rzymskich) było ukazanie, iż kontakt z antyczną sztuką i literaturą może pobudzać kreatywność i wyobraźnię młodzieży. Projekty takie pokazują, jak antyk może być źródłem inspiracji dla współczesnych działań artystycznych i edukacyjnych. Dzięki spotkaniom z rekonstrukcją, stowarzyszeniami i firmami realizującymi się na tym polu uczennice z Zespołu Szkół Mechanicznych miały możliwość rozwoju umiejętności zawodowych, co wpisuje się priorytety polityki edukacyjnej państwa na ten rok szkolny. Udział w takich wydarzeniach nie tylko wzbogaca wiedzę i doświadczenia młodzieży, ale także buduje mosty międzykulturowe i promuje zrozumienie oraz współpracę. Po zakończeniu pokazu rzymskie skarpetki wsparły udział naszej instytucji w III edycji Ogólnopolskiego Happeningu ”Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach”, którego Inicjatywa ma na celu wyrażenie solidarności, promowanie akceptacji i różnorodności w społeczeństwie.
1 Julijsko-Klaudyjskiej, Flawijskiej, Antoninów i Sewerów.
2 Ściśle współpracująca ze stowarzyszeniem, której produkty są wykorzystywane w wystawach muzealnych, rekonstrukcjach historycznych oraz w przemyśle filmowym.
3 Ornatrix (łac.) fryzjerka.