Niepełnosprawność budująca. Sukcesy osób z niepełnosprawnością inspiracją do podejmowania działań.

Rzeszów

Młodzi ludzie nie zastanawiają się z reguły jak wielką wartością  jest zdrowie i sprawność fizyczna. Nie są to dary dane raz na zawsze i nie każdy je ma. Są ludzie na wózkach inwalidzkich, bez sprawnych rąk, nóg, a jednak osiągają sukcesy. Czasem są to sukcesy bardzo spektakularne, ale często  podniesienie szklanki z herbatą, pokonanie schodów, zawiązanie sznurówki stanowi nie lada wyczyn. Sukcesem jest umiejętność cieszenia się życiem. I ci wszyscy, którzy pomimo tak wielkich ograniczeń mają uśmiech na twarzy i realizują swoje marzenia, mogą być inspiracją do podejmowania wyzwań.

Zagadnienia te stanowiły główny przedmiot konferencji zorganizowanej przez PBW w Rzeszowie Filię w Leżajsku. Konferencja odbyła się 13 marca w Muzeum Ziemi Leżajskiej i była skierowana do pedagogów, psychologów szkolnych, wychowawców i nauczycieli bibliotekarzy z powiatu leżajskiego.

Jej celem było:

  1. Ukazanie sukcesów osób z niepełnosprawnością jako przesłania dla młodzieży:
    • każda trudność jest możliwa do pokonania
    • zawsze trzeba walczyć o swoje szczęście
  2. Ukazanie nowego spojrzenia na niepełnosprawność w kontekście osiągnięć osób niepełnosprawnych.

Podczas spotkania Halina Szeliga - kierownik PBW w Rzeszowie Filii w Leżajsku - przedstawiła na podstawie wybranej literatury biografie osób, które mimo niepełnosprawności osiągnęły sukces.

Dyrektor SOSW w Leżajsku - Bożena Garbacka oraz pani Renata Ordyczyńska zaprezentowały sukcesy swoich podopiecznych. Pan Marek Piechuta - prezes Stowarzyszenia Dobry Dom ukazał działalność Stowarzyszenia oraz Zakładu Aktywizacji Zawodowej, gdzie osoby z niepełnosprawnością znajdują zatrudnienie i zarabiają na swoje utrzymanie. Pan Marek jest przykładem, że pomimo niepełnosprawności można prowadzić działalność i pomagać innym.

Pan Patryk Grab, który urodził się z porażeniem mózgowym opowiadał o swoim trudnym życiu. Dzięki pomocy ze strony Stowarzyszenia realizuje marzenia. Schorzenie, które uwięziło go na wózku inwalidzkim, nie pozbawiło go radości życia. Pan Patryk swoją postawą zmusza do refleksji i jest na pewno wielką inspiracją.

Pani Ewa Kazak podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej opowiadała o swoich doświadczeniach związanych z afektywną chorobą dwubiegunową. Pomimo samotności, stanom depresyjnym próbuje realizować marzenia. Pani Ewa pisze wiersze. Dwa z nich recytowała podczas spotkania. Swój talent wokalny zaprezentowały: Monika Szpunar i Agnieszka Ćwikła, uczestniczki Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych: Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, Sekretarz Miasta Leżajsk Agnieszka Wyczarska oraz dyrektorzy szkół i placówek z terenu powiatu.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek dotyczących omawianych zagadnień.

Autor: Halina Szeliga