Program Powszechnej Dwujęzyczności. Literatura wspierająca wychowanie dwujęzyczne i nauczanie języka angielskiego w zbiorach PBW w Rzeszowie

Rzeszów

Biblioteki pedagogiczne w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu, działające przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich, w bieżącym roku szkolnym aktywnie wspierają projekt realizowany przez Departament Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego pn. „Program wsparcia powszechnej dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach”.  Projekt został wdrożony w najmłodszych grupach przedszkolnych w 25 placówkach na terenie naszego województwa.

Ideą programu  jest naturalne przyswajanie języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie, równolegle do języka ojczystego w oparciu o koncepcję znanej lingwistki – Claire Selby, autorki Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci / Bilingual Future”. Obecnie coraz więcej przedszkoli realizuje wychowanie dwujęzyczne z językiem angielskim, który jest językiem globalnym, a w szkołach podstawowych tworzone są oddziały dwujęzyczne.

Z myślą o wspieraniu nauczycieli i anglistów w przedszkolach oraz klasach początkowych, jak również rozpowszechnianiu idei dwujęzycznego wychowania wśród rodziców, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie stara się zapewnić dostęp do wartościowych materiałów dydaktycznych i metodycznych oraz literatury dwujęzycznej/anglojęzycznej dla dzieci.

Szczególnie polecamy nowe czasopismo w zbiorach biblioteki: Get Creative! : sposoby na atrakcyjne i skuteczne zajęcia języka angielskiego w przedszkolu i klasach I-III. Dwumiesięcznik zawiera materiały metodyczne i dydaktyczne, tworzone przez lektorów i nauczycieli praktyków, którzy dzielą się swoimi pomysłami na aktywne i atrakcyjne zajęcia z dziećmi. Proponowane scenariusze, ćwiczenia i zabawy edukacyjne odwołują się do nowoczesnych metod nauczania z wykorzystaniem integracji sensorycznej, elementów CLIL, mindfulness, storytelling, zabaw muzyczno-ruchowych i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Znajdziemy tu inspiracje na różne okazje, zgodnie z aktualnym kalendarzem świąt obchodzonych w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Polecamy również książki z zakresu dwujęzyczności i nauczania języka angielskiego  oraz najnowsze książki dla dzieci w języku angielskim oraz w wersji dwujęzycznej.
Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów.
 
 
Załączniki:
Dwujęzyczność w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej [zestawienie bibliograficzne]
Literatura dla dzieci w języku angielskim i w wersji dwujęzycznej [zestawienie bibliograficzne]
Marcowe inspiracje dydaktyczne [artykuły z czasopism]

Autor: Izabela Tomoń-Bąk