Relacja z Międzynarodowego Dnia Czytania Sejmu Kobiet Arystofanesa

Rzeszów

22.03.2024 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czytania Sejmu Kobiet Arystofanesa, który odbywał się w ramach 18. edycji Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki w Lyonie. Uroczystość skierowana do szkół z całego świata cyklicznie zaprasza młodzież do odkrycia lub ponownego odczytania arcydzieł literatury klasycznej ponad granicami, językami i czasem. Celem wydarzenia jest przybliżenie dziedzictwa antyku poprzez głośne czytanie najważniejszych dzieł literackich autorstwa starożytnych Greków i Rzymian. W ubiegłych latach posłuchać można było m.in. "Iliady" Homera czy “Eneidy” Wergiliusza.

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie była jedną z ośmiu instytucji kulturalnych w Polsce, w których młodzież zmierzyła się z tekstem Arystofanesa. Głośne czytanie odbywało się również w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, czy w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Do Biblioteki Pedagogicznej przybyli uczniowie z VIII Liceum Ogólnokształcącego oraz z Zespołu Szkół Sportowych w Rzeszowie pod opieką nauczycielek historii Pani Anny Majewskiej i Pani Izabeli Sitarz. To właśnie młodzież w godzinach 11.00-12.00 miała przejąć scenę, na nowo interpretując utwór sprzed 2,5 tysiąca lat.

Uroczyste przywitanie zebranych gości przez Panią Wicedyrektor Beatę Michałuszko symbolicznie podniosło kotarę bibliotecznego teatru. Czytanie w języku greckim rozpoczęła Pani Vasiliki Karagkouni, koordynatorka ze Szkoły Językowej “Sistema Turismo” w Rimini, starożytnym Arminium, gdzie nauczyciele konsultanci i nauczyciele bibliotekarze uczyli się języka włoskiego i poznawali dziedzictwo kulturowe Włoch w ramach ”Erasmus+ Mobilność edukacyjna kadry”.

Następnie uczniowie z powodzeniem przybliżyli zebranym prolog sztuki w języku polskim. Młodzież wsparła scenicznym doświadczeniem Pani Jagoda Skowron Wicedyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która czytała w duecie z Panem dr. Stanisławem Kusiakiem Wicedyrektorem z Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Epeisodion 3 przeczytany przez uczniów zakończyliśmy komentarzem chóru, który przybliżony przez Panią Katarzynę Gajdę-Bator z Instytutu Pamięci Narodowej porządkował i wyjaśniał wydarzenia. Jak na międzynarodowe wydarzenie przystało jedna z uczennic przeczytała fragment sztuki w języku angielskim, który dzisiaj pełni funkcję jaka w czasach antyku przypadała językowi greckiemu czyli tzw. lingua comunnis. Po symbolicznym wystawieniu sztuki Arystofanesa zgodnie z tradycją zebrani otrzymali upominki mające przypominać o wydarzeniu. Miejsce typowej dla czasów antycznych ceramiki zajęły pamiątkowe zakładki do książek.

Następnie zebrani obejrzeli fragment debaty na temat komedii greckiej w wykonaniu Mateusza Łobacza i Łukasza Sędyki z działającego przy Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie Stowarzyszenia na rzecz popularyzacji kultury antycznej “Hellas et Roma”.

Maski, Mity, Arystofanes: Odkrywając starożytny teatr

Goście dowiedzieli się również na czym polega rekonstrukcja historyczna oraz jak może wspierać proces edukacyjny za pośrednictwem inicjatorki wydarzenia, nauczycielki bibliotekarki oraz rekonstruktorki epoki Rzymu z czasów I w. n. e. Małgorzaty Mika-Zarębskiej. Na koniec uczniowie sami wcielili się w towarzyszy Odyseusza zmierzającego do Itaki, biorąc udział w Bibliotecznej Odysei, grze, podczas której poszukiwali związków frazeologicznych o proweniencji mitologicznej, które są świadectwem ciągłości kulturowej Europejczyków. Uczniowie zapoznali się przy tym z elementami kryptografii antycznej w postaci szyfru Polibiusza, szyfru Cezara czy skytale. Okazało się, że powtórka z mitologii wcale nie musi być nudna!  

Dla pragnących sprawdzić swoją wiedzę na temat mitologizmów frazeologicznych polecamy quiz.

A dla uczniów pragnących kreatywnie spędzić czas oraz dokonać reinterpretacji dzieł sztuki antyku zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie “Żywy antyk”. Szczegóły po Świętach Wielkanocnych.

Autor: Małgorzata Mika-Zarębska, Zdjęcia: Agnieszka Stawarz, Paulina Kusiak, Izabela Tomoń-Bąk.