Relacja z webinaru Jak literatura dla dzieci obnaża dorosłych?

Rzeszów

Za nami pierwsze spotkanie w ramach cyklu Książki w życiu dziecka, jak przez literaturę oswajać rzeczywistość. 17 marca br. odbył się webinar inauguracyjny z udziałem Pani Doroty Lipińskiej – członkini Polskiej Sekcji IBBY, ekspertki w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, trenerki umiejętności wychowawczych oraz autorki książek dla dzieci i artykułów w serwisach dla rodziców – zatytułowany Jak literatura dla dzieci obnaża dorosłych? W spotkaniu na platformie Microsoft Teams wzięli udział nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego oraz nauczyciele bibliotekarze. O sporym zainteresowaniu tematem świadczyła duża liczba zgłoszeń nauczycieli z różnych części kraju, także z Wrocławia czy Poznania.

Prelegentka bardzo ciekawie mówiła o tym, w jaki sposób książki, które czytamy dzieciom konfrontują nas, dorosłych z własnymi i społecznymi przekonaniami, schematami myślenia, ograniczonymi kompetencjami; jak obnażają rodziców i wychowawców wobec tematów tabu i spraw, o których trudno nam rozmawiać. Wskazała, skąd czerpać inspirację do wyszukiwania kolejnych tytułów, rekomendując książki poruszające ważne tematy, adresowane do różnych grup wiekowych.

Bardzo dziękujemy Pani Dorocie Lipińskiej za to inspirujące spotkanie oraz udostępnienie swojej prezentacji, która została rozesłana wszystkim uczestnikom webinaru.

Udział w webinarium będzie udokumentowany zaświadczeniem sygnowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie.

Celem spotkań z udziałem zaproszonych gości – ekspertów w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej, organizowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie jest stworzenie przestrzeni do dzielenia się wiedzą oraz wspomagania nauczycieli w pracy nad kształtowaniem  młodego pokolenia czytelników.

Autor: Czytelnia Czasopism i Zbiorów Chronionych