5.11. 2024 w naszej bibliotece w ramach realizacji projektu „Lasowiacy inspirują” odbyło się „Spotkanie z Mistrzem”. Wspomniany projekt edukacyjny realizowany przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie przy wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego ma na celu popularyzację kultury lasowiackiej w naszym regionie - jej zwyczajów, obrzędów i wartości wśród młodego pokolenia przy wsparciu środowiska lokalnego.
Pod przewodnictwem Mistrza – którym była Pani Krystyna Szczerbiak - prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego, założycielka Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy”, która przez wiele lat pełniła funkcję kierownika artystycznego zespołu, młodzież licealna z Zespołu Szkól Mechanicznych w Rzeszowie miała okazję zanurzyć się w świat muzyki i tańca dawnych mieszkańców dorzecza Wisły i Sanu. Pani Krystyna w krótkiej prelekcji przybliżyła kulturę Lasowiaków, zwracając szczególną uwagę na trzy elementy wyróżniające tę grupę etniczną na tle innych: strój, gwarę i obrzędowość. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja tańca w wykonaniu Aleksandry i Dawida z zespołu „Rochy”, którzy prezentowali odświętny strój z obszaru grębowsko-tarnobrzeskiego. Młodzież miała również okazję obejrzeć i przymierzyć inne elementy stroju charakterystyczne dla społeczności lasowickiej zapoznając się z ich gwarowymi nazwami.
Młodzi tancerze na przykładzie sześciu tańców zaprezentowali bardzo istotny element kultury wiejskiej, który towarzyszył Lasowiakom podczas obrzędów i uroczystości, jak również w trakcie wykonywania codziennych czynności. Lasowiacy byli społecznością bardzo ekspresyjną, a tańcom takim jak: W lesie chusty prała, Lasanka polska, Polka hura, Trama lasowska, Lasowiak i Oberek zwany cebulką towarzyszyły przyśpiewki, które odzwierciedlając życie mieszkańców stały się skarbem lokalnego dziedzictwa kulturowego. Cieszymy się, że możemy być pośrednikami we wspieraniu lokalnych tradycji i kultury oraz popularyzacji ich bogactwa wśród młodzieży.