WCAG do prezentacji:
Slajd 1
Romeo i Julia. William Shakespeare
Slajd 2
Romeo i Julia jako dramat elżbietański
William Szekspir na zawsze zmienił oblicze europejskiego teatru. Odszedł od sztywnych reguł, których przestrzegali twórcy antyczni, sprawiając że widowiska stały się bardziej interesujące dla współczesnej mu publiczności. Sztuka XV i XVI wieku jest nazywana teatrem elżbietańskim, ponieważ powstawała za panowania królowej Elżbiety I. Jednym z najsłynniejszych dzieł Szekspira jest tragedia „Romeo i Julia”. Dramat posiada cechy, charakterystyczne dla teatru elżbietańskiego.
Źródło: Romeo i Julia jako dramat elżbietański - cechy
Slajd 3
"Romeo i Julia" to tragedia, jednakże zawiera elementy komedii, szczególnie w postaci humorystycznych postaci takich jak gosposia Julii, Pielęgniarz.
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych scen sztuki to bal maskowy, gdzie Romeo i Julia po raz pierwszy się spotykają. Ta scena stała się klasycznym przykładem romantycznego spotkania dwóch kochanków.
Historia "Romea i Julii" miała ogromny wpływ na kulturę pop, literaturę, film i sztukę. Cytaty z tej sztuki są nadal szeroko używane i cytowane w różnych kontekstach.
Slajd 4
Romeo i Julia / William Szekspir ; przeł. [z ang.] Józef Paszkowski ; oprac. Wojciech Rzehak. - Kraków: "Greg", 2007.
Slajd 5
“Romea i Julię” ekranizowano kilkanaście razy na przełomie niecałych stu lat. Począwszy od klasycznej ekranizacji z 1968 roku w reżyserii Franco Zeffirellego po bardziej współczesne wersje. Najpopularniejszą adaptacją dramatu pozostaje obsypany nagrodami film z 1996 roku w reżyserii Baza Luhrmanna, w którym w główne role wcielili się Claire Danes oraz Leonardo DiCaprio;
Slajd 6
FILM
Baz Luhrmann przeniósł akcję "Romeo i Julii" do współczesnego świata, zachowując jednak oryginalne dialogi Szekspira. Film ten został osadzony w fikcyjnym mieście Verona Beach, co nadaje mu nowoczesny i ekscytujący charakter.
Dzięki jego ekranizacji "Romeo + Julia", historia stała się bardziej dostępna dla młodszych widzów, którzy mogli łatwiej zidentyfikować się z nowoczesnym kontekstem.
Mimo kontrowersyjnego podejścia do klasycznego dzieła, film zdobył uznanie krytyków i został nominowany do trzech Oscarów. Został również doceniony za oryginalność i świeże spojrzenie na znane już historie.
Slajd 7
Ścieżka dźwiękowa filmu była jednym z jego najważniejszych elementów. Zawierała mieszankę muzyki klasycznej, rockowej popowej. Piosenki takie jak "Lovefool" zespołu The Cardigans i "Kissing You" Des'ree stały się ikonicznymi utworami związanych z filmem.
Des`Ree Kissing You Romeo & Juliet - YouTube
Slajd 8
W regionie Wenecja Euganejska we Włoszech stoją dwa zamki oddzielone od siebie doliną, które przyjęło się określać mianem Zamków Romea i Julii.
Slajd 9
FILM
Shakespeare w dramacie pisał o mieczach, jako o broni, którą walczyły wrogie sobie rody.
Reżyser "nie dał" aktorom mieczy w dłonie, lecz zastąpił je pistoletami, na których widniał napis "SWORD", co w języku angielskim znaczy właśnie MIECZ.
Bronią Mercutia w dramacie był sztylet, toteż Luhrmann zamienił go na pistolet z napisem "DAGGER", czyli właśnie SZTYLET.
Slajd 10
Film – ciekawostki
Zdjęcia do filmu kręcono od 8 stycznia do 14 kwietnia 1996 roku.
Film kręcono w Alameda (Kalifornia, USA) oraz w Meksyku, Texcoco, Veracruz (Meksyk).
W scenie balu zagrało 150 statystów.
Żródło: Romeo i Julia – ciekawostki o dramacie Szekspira, których nie znaliście!
Slajd 11
Filmowe błędy
Kiedy Romeo jest koło domu Julii - w pobliżu basenu, można wtedy wyraźnie zobaczyć operatora kamery w lustrze za nim.
W różnych ujęciach zmienia się ilość zapiętych guzików w koszuli Romea po tym, jak dowiedział się
o śmierci Julii.
Kiedy Julia zażyła miksturę, która miała ją uśpić, jej lewa ręka raz jest pod, a raz na kołdrze.
Po wypiciu trucizny, stopy Julii zwrócone są w lewą stronę. Jednak kiedy następnego ranka koroner ją odkrywa, jej stopy zwrócone są w prawą stronę.
Żródło: Romeo i Julia – ciekawostki o dramacie Szekspira, których nie znaliście!
Slajd 12
Zamów i wypożycz:
Slajd 13
Zapraszamy