Romeo i Julia

Rzeszów

Romeo i Julia

WCAG do prezentacji:

Slajd 1

Romeo i Julia. William Shakespeare

Slajd 2

Romeo i Julia jako dramat elżbietański

Wil­liam Szek­spir na za­wsze zmie­nił ob­li­cze eu­ro­pej­skie­go te­atru. Od­szedł od sztyw­nych re­guł, któ­rych prze­strze­ga­li twór­cy an­tycz­ni, spra­wia­jąc że wi­do­wi­ska sta­ły się bar­dziej in­te­re­su­ją­ce dla współ­cze­snej mu pu­blicz­no­ści. Sztu­ka XV i XVI wie­ku jest na­zy­wa­na teatrem elżbietańskim, po­nie­waż po­wsta­wa­ła za pa­no­wa­nia kró­lo­wej Elż­bie­ty I. Jed­nym z naj­słyn­niej­szych dzieł Szek­spi­ra jest tra­ge­dia „Ro­meo i Ju­lia”. Dra­mat po­sia­da ce­chy, cha­rak­te­ry­stycz­ne dla te­atru elż­bie­tań­skie­go.

Źródło: Romeo i Julia jako dramat elżbietański - cechy

Slajd 3

"Romeo i Julia" to tragedia, jednakże zawiera elementy komedii, szczególnie w postaci humorystycznych postaci takich jak gosposia Julii, Pielęgniarz.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych scen sztuki to bal maskowy, gdzie Romeo i Julia po raz pierwszy się spotykają. Ta scena stała się klasycznym przykładem romantycznego spotkania dwóch kochanków.

Historia "Romea i Julii" miała ogromny wpływ na kulturę pop, literaturę, film i sztukę. Cytaty z tej sztuki są nadal szeroko używane i cytowane w różnych kontekstach.

Slajd 4

Romeo i Julia / William Szekspir ; przeł. [z ang.] Józef Paszkowski ; oprac. Wojciech Rzehak. - Kraków: "Greg", 2007.

Zamów tutaj

Slajd 5

“Romea i Julię” ekranizowano kilkanaście razy na przełomie niecałych stu lat. Począwszy od klasycznej ekranizacji z 1968 roku w reżyserii Franco Zeffirellego po bardziej współczesne wersje. Najpopularniejszą adaptacją dramatu pozostaje obsypany nagrodami film z 1996 roku w reżyserii Baza Luhrmanna, w którym w główne role wcielili się Claire Danes oraz Leonardo DiCaprio; 

Slajd 6

FILM

Baz Luhrmann przeniósł akcję "Romeo i Julii" do współczesnego świata, zachowując jednak oryginalne dialogi Szekspira. Film ten został osadzony w fikcyjnym mieście Verona Beach, co nadaje mu nowoczesny i ekscytujący charakter.

Dzięki jego ekranizacji "Romeo + Julia", historia stała się bardziej dostępna dla młodszych widzów, którzy mogli łatwiej zidentyfikować się z nowoczesnym kontekstem.

Mimo kontrowersyjnego podejścia do klasycznego dzieła, film zdobył uznanie krytyków i został nominowany do trzech Oscarów. Został również doceniony za oryginalność i świeże spojrzenie na znane już historie.

Slajd 7

Ścieżka dźwiękowa filmu była jednym z jego najważniejszych elementów. Zawierała mieszankę muzyki klasycznej, rockowej popowej. Piosenki takie jak "Lovefool" zespołu The Cardigans i "Kissing You" Des'ree stały się ikonicznymi utworami związanych z filmem. 

Des`Ree Kissing You Romeo & Juliet - YouTube

Slajd 8

W regionie Wenecja Euganejska we Włoszech stoją dwa zamki oddzielone od siebie doliną, które przyjęło się określać mianem Zamków Romea i Julii.

Slajd 9

FILM

Shakespeare w dramacie pisał o mieczach, jako o broni, którą walczyły wrogie sobie rody.

Reżyser "nie dał" aktorom mieczy w dłonie, lecz zastąpił je pistoletami, na których widniał napis "SWORD", co w języku angielskim znaczy właśnie MIECZ.

Bronią Mercutia w dramacie był sztylet, toteż Luhrmann zamienił go na pistolet z napisem "DAGGER", czyli właśnie SZTYLET.

Slajd 10

Film – ciekawostki

Zdjęcia do filmu kręcono od 8 stycznia do 14 kwietnia 1996 roku.

Film kręcono w Alameda (Kalifornia, USA) oraz w Meksyku, Texcoco, Veracruz (Meksyk).

W scenie balu zagrało 150 statystów.

Żródło: Romeo i Julia – ciekawostki o dramacie Szekspira, których nie znaliście!

Slajd 11

Filmowe błędy

Kiedy Romeo jest koło domu Julii - w pobliżu basenu, można wtedy wyraźnie zobaczyć operatora kamery w lustrze za nim.

W różnych ujęciach zmienia się ilość zapiętych guzików w koszuli Romea po tym, jak dowiedział się
o śmierci Julii.

Kiedy Julia zażyła miksturę, która miała ją uśpić, jej lewa ręka raz jest pod, a raz na kołdrze.

Po wypiciu trucizny, stopy Julii zwrócone są w lewą stronę. Jednak kiedy następnego ranka koroner ją odkrywa, jej stopy zwrócone są w prawą stronę.

Żródło: Romeo i Julia – ciekawostki o dramacie Szekspira, których nie znaliście!

Slajd 12

Zamów i wypożycz:

Romeo i Julia - film

Romeo i Julia - film

Romeo i Julia - film

Slajd 13

Zapraszamy

Autor: Barbara Nowak