Spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy i warsztaty „Budowanie zaufania w relacji”

Rzeszów

W środę 6 lutego 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Mielcu odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy, uczestniczących w sieci współpracy i samokształcenia. Podczas szkolenia nauczyciele zapoznali się z nowym portalem i katalogiem biblioteki. Ćwiczenia dotyczyły korzystania z nowych e-usług: internetowego składnia propozycji zakupowych, pobierania kodów do Ibuk Libra, internetowej rezerwacji komputerów, zamówienia wysyłkowego, zamówienia skanów i kserokopii. Uczestników sieci zachęcano do zapoznania się z bogatą ofertą nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W drugiej części spotkania gościem biblioteki była Elżbieta Stolle-Łogasz  - psycholog, psychoterapeuta z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mielcu, która przeprowadziła warsztaty „Budowanie zaufania w relacji (superwizja koleżeńska)”. Prowadząca, w sposób profesjonalny, wzbogacony przykładami dostarczyła informacji na temat zaufania. Uczestnicy  szkolenia odpowiadali na pytania: czym jest zaufanie?, jak zbudować zaufanie? Ćwiczenia dotyczyły rozpoznawania własnego potencjału w zakresie budowania zaufania w relacjach z innymi ludźmi. Prowadząca podkreślała, iż zaufanie jest bazowym elementem każdej długofalowej relacji. Nauczyciele rozmawiali o wartościach stanowiących podstawę zaufania: uczciwości, kompetencjach, konsekwencji, szczerości.

Na zakończenie spotkania nauczyciele otrzymali zestawienie bibliograficzne książek i artykułów z czasopism pt. „Relacje międzyludzkie - budowanie zaufania” opracowane na podstawie zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu oraz ulotki informujące o e-usługach podkarpackich bibliotek pedagogicznych.

Autor: Józefa Krasoń, Zdjęcia: Elżbieta Minorczyk