Tydzień Bibliotek 2023

Rzeszów

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – akcję mającą na celu promocję czytelnictwa i bibliotek. Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na  rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza. 

Hasło jubileuszowego, XX-go Tygodnia Bibliotek brzmi: „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczne hasło zostało wybrane, ponieważ „jest otwarte i kładzie nacisk na społeczny charakter instytucji. Biblioteka jest miejscem, które gromadzi społeczność zarówno jako grupę, jak i każdą poszczególną osobę. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie –  fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze". [1]

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia internetowej wystawy zatytułowanej: Po śladach naszych czytelników… czyli zapomniane zakładki. 

Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w  akcji: Zostaw po sobie ślad. Podaruj bibliotece książkę z dedykacją / autografem autora.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka przy PZPW w Rzeszowie ma bardzo bogaty księgozbiór, pośród którego szczególne miejsce zajmują pozycje opatrzone autografem bądź odautorską dedykacją. Niektóre z woluminów pochodzą z ocalałych podczas wojny księgozbiorów nie istniejących już instytucji. Część pochodząca ze zbiorów prywatnych została zakupiona na rynku antykwarycznym w celu wzbogacenia księgozbioru chronionego, a niektóre z książek zakupionych współcześnie zostały podpisane przez autorów podczas spotkań autorskich w Rzeszowie.

[1] Op. cit. Źródło: http://tydzienbibliotek.sbp.pl/tydzien-bibliotek-2023-moja-twoja-nasza-biblioteka/ [dostęp 25.04.2023]

 

Autor: Małgorzata Mika-Zarębska