Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która w tym roku organizowana jest już po raz szósty. Jednej nocy wszystkie biblioteki w kraju otwierają się w innych godzinach niż zazwyczaj, dzięki czemu Czytelnicy mogą wejść do nich po zmroku. Tegoroczna edycja jest uwarunkowana sytuacją epidemiczną i wiele działań przeniesiono do internetu. Stąd postanowiliśmy podzielić się z Państwem naszymi zbiorami za pomocą bezpiecznego kanału komunikacyjnego.
Hasłem VI Nocy Bibliotek jest „Klimat na czytanie”. Pojęcie to może być interpretowane jako miejsce sprzyjające czytelniczej kontemplacji oraz jako inspiracja do refleksji o przyszłości naszej planety. Wykorzystywanie zasobów bibliotecznych sprzyja dbaniu o zdrowe środowisko. Proste czynności, takie jak wypożyczanie książek, czy filmów - a nie ich kupowanie, mogą przełożyć się na otoczenie, w którym żyjemy. Polecamy poniższą ofertę, która może być inspiracją do przygotowania lekcji oraz sprzyjać ekologicznym postawom.
Edukacja ekologiczna (zestawienie bibliograficzne za lata 2015-2020)
Scenariusze lekcji i portale edukacyjne:
Lasy Państwowe scenariusze dla nauczycieli
Ministerstwo Środowiska dla nauczycieli
Ministerstwo Środowiska dla uczniów
Ministerstwo Edukacji Narodowej Lekcje pogodowe z IMGW-PIB
Konkursy:
Przydatne strony:
Nauka o klimacie, portal tworzony przez m.in. prof. dra hab. Szymona Malinowskiego
Polska Zielona Sieć. Rozwój w zgodzie z naturą. portal zrzesza wiele organizacji ekologicznych
Aplikacje uatrakcyjniające proces dydaktyczny:
PlantNet to aplikacja, która umożliwia identyfikację roślin, jakie zostały sfotografowane smartfonem. Jest to obywatelski projekt naukowy. Wszystkie fotografowane rośliny tworzą bazę danych i są analizowane przez naukowców z całego świata. Uczniowie mogą poczuć się jak badacze, odkrywający najbliższe otoczenie.
Głosy ptaków.pl to aplikacja, która wprowadza w świat ptaków za pomocą dźwięków i obrazów.
Zachęcamy wszystkich Czytelników do wypróbowania e-usług podkarpackich bibliotek pedagogicznych: wypożyczeń wysyłkowych, zamówień reprograficznych (skany, ksero).
Zasoby naszej Biblioteki ekologicznie, bez barier dostępności są w zasięgu narzędzi typu: smartfon, iPhone, komputer, tablet.
Internetowe zamawianie skanów – instrukcja
Wypożyczenia wysyłkowe – instrukcja
Dbajmy o naszą planetę Ziemię!