11 listopada to data ważna dla wszystkich Polaków – przypadające w tym dniu Narodowe Święto Niepodległości uznawane jest za najważniejsze narodowe święto - dzień radości i dumy.
Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.
Oto garść ciekawostek związanych ze świętem Odzyskania Niepodległości.
1. 11 listopada jest datą, która wzbudza pewne kontrowersje. Tak naprawdę proces tworzenia niepodległości był bardzo długi. 11 listopada jako datę symboliczną odzyskania niepodległości wybrano dopiero w latach 30.
2. 8 listopada 1927 roku Józef Piłsudski ustanowił 11 listopada dniem wolnym od pracy.
3. Rząd polski, kierowany przez Jędrzeja Moraczewskiego jako jeden z pierwszych w Europie wprowadził ośmiogodzinny dzień pracy, ubezpieczenia zdrowotne, a także zalegalizował związki zawodowe oraz prawo do strajku.
4. Wśród tych, którzy jesienią 1918 roku rozbrajali Niemców i walczyli z bronią w ręku o wolną Polskę, było wielu młodych ludzi. Szczególne miejsce zajmują wśród nich młodzież i dzieci, które walczyły o Lwów. Z 2318 obrońców polskich Kresów pochowanych na Cmentarzu Orląt Lwowskich 1421 nie ukończyło 17. roku życia. Do najmłodszych, którzy zginęli, należeli m.in. 13-letni Antoś Petrykiewicz i 14-letni Jurek Bitschan.
5. 29 października 1925 roku Jadwiga Zarugiewiczowa, matka poległego pod Zadwórzem w walce z bolszewikami 19-letniego Konstantego, dokonała wyboru spośród trzech trumien
z bezimiennymi bohaterami. Ta, którą wskazała, została uroczyście przewieziona do Warszawy i spoczęła w mogile na placu Saskim w Grobie Nieznanego Żołnierza – miejscu upamiętniającym wszystkich bezimiennych żołnierzy, którzy zginęli w walce o wolną Polskę.
6. 28 listopada wprowadzono dekret w sprawie wyborów do Sejmu Ustawodawczego. Na jego mocy prawa wyborcze otrzymały po raz pierwszy – kobiety. Przyznanie kobietom praw wyborczych było na tle ówczesnej Europy czymś niebywałym. Te same prawa kobiety we Francji otrzymały dopiero w 1945 roku, a w Szwajcarii w 1971 roku.
7. W latach 1939 – 1989 celebrowanie święta niepodległości było zakazane.
8. W dniu Święta Niepodległości radio gra głównie muzykę polską, a telewizja puszcza filmy związane z historią Polski.
9. Każdego roku 11 listopada w południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.
10. 11 listopada to również dzień Świętego Marcina, patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy. To właśnie tego dnia jadamy pyszne rogale świętomarcińskie.
Zob. także wystawę zbiorów wraz z bibliografią załącznikową.