Dzień z Lasowiakami w stalowowolskiej filii

Tarnobrzeg


Nowatorskie metody szerzenia wiedzy o historii i kulturze zaprezentowały Marta Król i Małgorzata Fajt z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu na regionalnych warsztatach „Sprawdzone pomysły na twórczą zabawę w zdobywanie wiedzy o Lasowiakach – uczniowie lubią to” 8 lutego 2023 r. 
Marta Król przeprowadziła zajęcia warsztatowe dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów oraz przybyłych nauczycieli. Zajęcia miały na celu wprowadzenie w świat kultury regionu zamieszkiwanego przez Lasowiaków, poznawanie środowiska i specyfiki tych terenów, zapoznanie z tradycjami i obrzędami ludowymi, gwarą lasowiacką, poznawanie tradycji związanych ze świętami religijnymi, lokalnymi i narodowymi.
Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym i omówieniu zasad uczniowie mieli okazję zmierzyć się w grze planszowej „Lasowiak – zostań najbogatszym mieszkańcem wsi”. Przedział wiekowy graczy to 10+. Gra powstała z projektów opracowanych na potrzeby konkursu. Wykorzystano elementy gier autorstwa Gabriela Chwały, Dominika i Bartłomieja Fąfary, Kacpra Janczy, Anny Pałys, Doroty Witas, Macieja Zająca. Zasady gry opracowała Marta Król.

Zalety edukacji z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai przedstawiła Małgorzata Fajt. Kamishibai to bajka, opowiadanie, opowieść składająca się z kilku lub kilkunastu ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Walory Kamishibai to: poszerzanie słownictwa, rozwijanie umiejętności interpretacji tekstu, dostarczanie wzorców moralnego postępowania, jednocześnie zabawa i nauka. Za pomocą ilustracji w formie Kamishibai  można przybliżać dzieciom historię miejscowości i regionu, w którym żyją. Kolejną dobrą stroną pracy z teatrem ilustracji jest możliwość opowiadania w przystępny sposób o tematach trudnych, takich jak: wojna, uchodźstwo, bieda, wykluczenie, odrzucenie czy śmierć. 
Małgorzata Fajt zaprezentowała autorską opowieść pt. „Lasowiackie serce” stworzoną na podstawie opowiadania „Jestem mały Lasowiaczek”.
Uczestnikom zajęć bardzo podobała się treść i forma zaprezentowanego szkolenia.

Stalowowolska filia składa serdeczne podziękowania na ręce Pani Teresy Polowskiej Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych za udostępnienie sali.

Autor: BP Stalowa Wola