Informacja z przeprowadzonego konkursu "Polszczyzna bez tajemnic – ile wiesz o swoim języku?”

Tarnobrzeg

27 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyła się 3. edycja konkursu „Polszczyzna bez tajemnic – ile wiesz o swoim języku?”.
Uczestnicy (osoby od 16. r.ż., niebędące polonistami) odpowiadali na 21 pytań testowych, wybierając jedną z czterech odpowiedzi. Dotyczyły one takich dziedzin języka, jak: ortografia, gramatyka, frazeologia, wymowa, interpunkcja, etymologia, semantyka, odmiana nazwisk i grzeczność językowa. Autorki pytań to – tak samo jak w poprzednich edycjach – Bernadeta Burdzy i Anna Garbacz.
W konkursie wzięło udział 56 osób. Zwycięzcy konkursu:
1.   miejsce Jolanta Pastuch z Pysznicy
2.   miejsce Krzysztof Dembowski ze Stalowej Woli
3.   miejsce ex aequo Aleksander Koper z Tarnobrzega i Gabriela Ostapowicz ze Stalowej Woli.
 
Wyróżnienia i karty podarunkowe do Empiku zdobyli:
 
Marcin Radzimowski z Tarnobrzega
Sylwia Majewska z Radomyśla nad Sanem
Tomasz Oleksak z Niska
 
Nagrodę specjalną, książkę prof. Jerzego Bralczyka, otrzymał Piotr Godula.
Pula nagród w tym roku była wysoka, wynosiła łącznie 3 tys. zł. Dodatkowo zostały przewidziane nagrody rzeczowe w postaci bonów podarunkowych do sieci Empik.
Tuż po konkursie odbył się wykład gościa honorowego, prof. Jerzego Bralczyka, wybitnego polskiego językoznawcy, specjalisty w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Temat wykładu profesora „Jak działają słowa?” spotkał się z bardzo uważnym i żywym odbiorem. Na końcu odbyła się dyskusja dotycząca różnych wątpliwości językowych, które prof. Bralczyk rozwiewał w charakterystycznym dla siebie gawędziarskim stylu.
Poniżej prezentujemy pytania konkursowe tegorocznej edycji wraz z odpowiedziami.

Autor: Filia w Stalowej Woli