"Łączy nas pamięć" - bierzemy udział w "Akcji Żonkile"

Tarnobrzeg

„Najważniejsze jest samo życie, a gdy jest życie, najważniejsza jest wolność”
Marek Edelman

Uczniowie klasy 3a i 2b I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu wzięli udział w akcji "Łączy nas pamięć" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Lekcja historii na temat Holokaustu w ramach upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04 – 16.05.1943 r.) odbyła się w naszej bibliotece 12 kwietnia b.r.

Uczniowie zostali obdarowani żonkilami, które przypominają nam o tragedii ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej oraz o prawie każdego człowieka do życia, walki o wolność, przeciwstawiania się złu.

Pierwszą część spotkania poprowadziła wicedyrektor ds. Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu Pani Małgorzata Fajt, która poinformowała o działaniach edukacyjnych podejmowanych w ramach „Akcji Żonkile”. 450 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego żyło w getcie warszawskim i tyle będzie rozdanych 19 kwietnia papierowych kwiatów żonkili na ulicach polskich miast. Zebrani obejrzeli fragment filmu "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall.

Drugą część, poświęconą zagładzie Żydów, poprowadził współpracujący z Biblioteką Pedagogiczną w Tarnobrzegu pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, Pan Zenon Fajger. Wykładowca omówił czynniki które doprowadziły do wzrostu faszyzmu i nazizmu w Niemczech wymieni m. in. kryzys ekonomiczny, niestabilność polityczną i manipulację propagandową.

Prelegent odniósł się do tzw. ustaw norymberskich, które wprowadzały segregację rasową, działalności NSDAP, początków funkcjonowania niemieckich obozów pracy i obozów zagłady na terenie Polski. Jak zaznaczył, w ramach operacji „Reinhardt” Niemcy zamordowali w latach 1942–1943 ponad półtora miliona osób pochodzenia żydowskiego.

Podczas spotkania uczestnicy poznali także mechanizmy działania propagandy antyżydowskiej - „Żydzi groźni dla zdrowia - roznoszą tyfus plamisty”. Prowadzący, poświęcił dużo uwagi antysemityzmowi, to poważny problem, który od wieków prowadził do prześladowań, pogromów i ludobójstw. Jest także głęboko zakorzeniony w historii i kulturze wielu społeczeństw. Przez wieki przed „Shoah” tysiące społeczności żydowskich cieszyło się tętniącym życiem kulturalnym, społecznym i religijnym. To dziedzictwo zostało zniszczone w czasie Holokaustu.

Młodzież z wielką uwagą wysłuchała wykładu poświęconego zagładzie Żydów.

"Akcja Żonkile" ma na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar, ale również propagowanie wartości pokoju, tolerancji i pamięci historycznej.

Autor: BP Tarnobrzeg