Lasowiacka tradycja ożyła na scenie teatrzyku kamishibai!

Tarnobrzeg

W Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyło się dziś uroczyste podsumowanie konkursu „Scenariusz opowieści lasowiackiej do teatrzyku kamishibai”.  Wydarzenie było świętem lasowiackiej tradycji, kultury oraz młodzieńczej kreatywności.

Podsumowanie rozpoczęło się storytellingową opowieścią zaprezentowaną w formie teatrzyku kamishibai. Publiczność przeniosła się w świat lasowiackiej przygody, której przeżycie dawał udział w konkursie.

Zgromadzonych w sali konferencyjno-wystawowej biblioteki powitała Pani Małgorzata Fajt, wicedyrektor ds. Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, podkreślając wyjątkowy charakter wydarzenia łączącego tradycję Lasowiaków z młodzieńczą kreatywnością.
W konkursie wzięło udział dwudziestu czterech uczniów reprezentujących: Publiczną Szkołę Podstawowa w Krzątce, Szkołę Podstawową nr 8 w Tarnobrzegu, Szkołę Podstawową nr 4 w Tarnobrzegu, Zespół Szkół Społecznych nr 2 im. Małego Księcia w Tarnobrzegu, Dom Kultury Wrzawy, Środowiskowy Dom Kultury Gorzyce.

Komisja w składzie Renata Domka kierownik Działu Ruchu Amatorskiego TDK w Tarnobrzegu , dr Magdalena Stokłosa oraz Ewa Miękina nauczyciel-bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu oceniła piętnaście zgłoszonych prac i nagrodziła autorów najlepszych scenariuszy w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria I – klasy 1-3:
Nagroda: Dorian Ciepiela (Szkoła Podstawowa nr 8 w Tarnobrzegu).

Kategoria II – klasy 4-6:
Nagrody:
Amelia Buczek, Milena Grębska, Magda Magdalena Kulczycka, Julia Maliborska (Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzątce).
Martyna Śpiewak (Dom Kultury Wrzawy).
Róża Brzezińska (Środowiskowy Dom Kultury Gorzyce).

Wyróżnienia:
Maja Adamczyk, Lena Tomala (Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Tarnobrzegu).
Hanna Kawalec (Zespół Szkół Społecznych nr 2 im. Małego Księcia w Tarnobrzegu).
Kamil Nowak, Mikołaj Nowak, Maja Rachwał, Zuzanna Tęcza (Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzątce).

Wyróżnione osoby zostały nagrodzone okolicznościowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Dyplomy za udział i upominki otrzymali również uczestnicy nie będący laureatami konkursu.

Nie zabrakło również specjalnych wyróżnień dla szkół i placówek kultury. Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzątce, Dom Kultury Wrzawy wraz ze Środowiskowym Domem Kultury w Gorzycach oraz Zespół Szkół nr 2 im. Małego Księcia w Tarnobrzegu otrzymały wyjątkowe nagrody: skrzynki teatrzyku kamishibai oraz karty ze scenariuszami.

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały dwa z wyróżnionych scenariuszy. Na scenie teatru kamishibai widzowie obejrzeli spektakle: „Jestem mały Lasowiaczek” scenariusz przygotowany przez Doriana Ciepielę ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu oraz spektakl „Ach, żeby ten Michał mnie chciał”, którego twórcami byli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzątce – Amelia Buczek, Milena Grębska, Magdalena Kulczycka, Julia Maliborska.

Po uroczystości goście mogli podziwiać wystawę wszystkich biorących udział w konkursie prac, przygotowaną przez Panią Annę Słodownik, które zachwycały nie tylko pomysłowością, ale także precyzją wykonania. Towarzyszyła jej ekspozycja tradycyjnych strojów Lasowiackich, przygotowanych przez Spółdzielnię Socjalną „Łęgowianka”. Piękno haftów i wzorów przyciągało uwagę każdego z odwiedzających.

Nastrojowe pieśni Lasowiackie z płyty „Ej!” wydanej przez Stowarzyszenie „Życie z przytupem” były pięknym akompaniamentem do wydarzenia. Dzięki nim, tradycyjna kultura Lasowiaków ożyła w pełni, łącząc pokolenia i inspirując do dalszego odkrywania bogactwa tej społeczności.

Wydarzenie było doskonałą okazją do poznania dziedzictwa Lasowiaków i wspierania młodych talentów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom i partnerom za wspólne celebrowanie kultury Lasowiaków. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy pokonkursowej w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu, gdzie można podziwiać zarówno nagrodzone prace, jak i unikatowe stroje Lasowiackie.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Prezydent Miasta Tarnobrzega

Patronat medialny sprawowali:
Telewizja Lokalna
Radio Leliwa
Tygodnik Nadwiślański
Polskie Radio Rzeszów
 
Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

Konkurs został zorganizowany w ramach programu „Lasowiacy inspirują”, wpisał się również w program obchodów Roku Marii Kozłowej, który celebrowaliśmy przez miesiące 2024 roku.

Autor: Ewa Miękina