Narodowe Czytanie 2022 za nami

Tarnobrzeg

Przestrzeń czytelni biblioteki stała się „magicznym miejscem – tajemniczym zakątkiem”, który odwiedzili zaproszeni z okazji 11. edycji Narodowego Czytania goście – dziennikarze, nauczyciele, uczniowie tarnobrzeskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W atmosferze epoki romantyzmu „zakochanej” w tym, co tajemnicze, pełne magii, zjaw, usłyszeli oni ciekawy wykład o twórczości Adama Mickiewicza i genezie jego utworów, w szczególności „Ballad i romansów”, wygłoszony przez polonistkę panią Marię Pałkus.
Narodowe Czytanie wybranych utworów rozpoczęła dziennikarka pani Dorota Witas zapoznając obecnych z tekstem „Pani Twardowska”, przypominającym o wadze słowa szlachcica - verbum nobile. Następnie uczestnicy spotkania usłyszeli również inne teksty, czytane przez uczniów,   z tomu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza: m.in., „Romantyczność”, Lilije, „Świteź”, „Świteziankę” „To lubię” „Powrót taty” czy otwierający tom „Pierwiosnek”. Tłem muzycznym wydarzenia stały się odtwarzane z płyty mazurki Fryderyka Chopina z albumu „Ballady”.
Utwory cyklu „Ballady i romanse” są do dziś niezwykle popularne. Dwieście lat po debiucie wciąż ujmują czytelnika światem pełnym prostego uroku i rozbudzają wyobraźnię. Cytując słowa noblisty Czesława Miłosza mickiewiczowskie ballady są „niczym magiczne zaklęcia”.,


W 2023 roku będziemy czytać "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Autor: Ewa Miękina