Otwarcie wystawy IV Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli „Życie ma tak wiele barw”

Tarnobrzeg

”Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni” /Cecelia Ahern/

21 marca 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy IV Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli - „Życie ma tak wiele barw".
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli:  Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego i  Prezydent Miasta Tarnobrzega.
Z satysfakcją stwierdzamy, że każdego roku impreza cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród twórców jak i odbiorców, dlatego postanowiliśmy wpisać ją  na stałe   w harmonogram działań Biblioteki.
Do IV edycji Powiatowego Przeglądu Twórczości zgłosiło swoje prace 33 nauczycieli czynnych i emerytowanych z różnego typu szkół i placówek oświatowo-wychowawczych. Twórcy zaprezentowali swoje dzieła z różnych dziedzin: literatury, malarstwa, rysunku, fotografii, rzeźby, techniki decoupage, origami i rękodzieła artystycznego.
Spotkanie uświetniła  pedagog  dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk z  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, arcymistrzowską prelekcją nt. „Psychologia powstawania uzdolnień i preferencji”.  Podkreśliła, że każdy z nas posiada zdolności i predyspozycje do określonych -  często bardzo ambitnych planów, wystarczy je tylko odpowiednio  pielęgnować i ukierunkować ich dalszy rozwój. Zakończyła maksymą - „rozwijać nasze uzdolnienia bo warto, a nie - opłaca się”.
Zwiedzający mogli podziwiać barwne obrazy wykonane różną techniką oraz niezwykłe  własnoręczne wyroby, które przeniosły ich w świat „bajecznie kolorowy”, pozwalający zapomnieć o trudach dnia codziennego i złych emocjach. Jednym słowem sztuka buduje i wzbogaca każdego z nas dodając mu radości i  szerszego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.
Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, którzy podczas zwiedzania dyskutowali oraz wspominali  swoich znajomych, podziwiając ich talent i kreatywność. Niektórzy twierdzili, że „przyjemność płynąca z uprawiania hobby” jest tak ulotna,  i nie da się  opisać ani wyrazić słowami. Jednak jest to piękne gdyż wzbogaca wnętrze i przenosi nas w świat najskrytszych marzeń. Nawet z pozoru każdy rodzaj najskromniejszej pasji - rozwija i buduje wewnętrznie a dodatkowo może być cennym  impulsem  i weną twórczą dla innych. Pasjonaci  chętnie dzielą się swoimi pomysłami i twórczością, potrzebują miejsca gdzie mogą udostępnić swoje dzieła szerszej publiczności.
To właśnie Przegląd Twórczości Nauczycieli daje możliwość zaprezentowania swojego dorobku i wyrafinowanych technik przekazu artystycznego wszystkim kreatywnym nauczycielom niezależnie od doświadczenia i profesjonalizmu artystycznego.
Wzorem roku ubiegłego został wydany okolicznościowy katalog wystawy, który wręczono wszystkim autorom prezentującym swoje prace.

Autor: BP Tarnobrzeg