„Polszczyzna bez tajemnic” – podcasty Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu na Spotify

Tarnobrzeg

Na platformie Spotify uruchomiona została nowa forma publikacji audio – podcast biblioteczny „Polszczyzna bez tajemnic”.

Będzie to cykl odcinków poświęconych zagadnieniom związanym z językiem polskim – ciekawostki językowe, tendencje w języku, nowe słownictwo, różne odmiany polszczyzny – i oczywiście poprawność językowa. Język jest przecież ważnym narzędziem służącym nam do codziennej komunikacji z innymi, do wyrażania emocji czy komunikowania myśli. Słowa mają moc!
Dodatkowo, słuchacze tego podcastu zwiększają swoje szanse na wygraną w konkursie językowym o tej samej nazwie, organizowanym od 5 lat przez stalowowolską filię Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.




Na platformie odsłuchać można już pierwszych podcastów:

„Najnowsze słowa w języku polskim”
Podcast poświęcony jest neologizmom – nowym wyrazom pojawiającym się w języku na skutek zmian w rzeczywistości i potrzeb komunikacyjnych. Autorka omawia ich źródła i proces powstawania, podkreślając, że to użytkownicy języka, a nie językoznawcy, tworzą nowe słowa. Szczególną uwagę poświęca neologizmom związanym z jedzeniem, gdzie dominują zapożyczenia (np. sushi, hummus) oraz kreatywne skrócenia (np. zapieksa, tofucznica). Drugim obszarem dynamicznych zmian jest język młodzieży, pełen anglicyzmów (np. creep, pikczersy) oraz skrótów (np. uro, wzrusz). Podcast wspomina także o plebiscycie PWN na młodzieżowe słowo roku oraz Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie gromadzone są nowe wyrazy. Na koniec przytoczone zostaje zdanie pełne neologizmów, które zostaje przetłumaczone na tradycyjny język polski.


„Reforma ortografii 2026”
Podcast omawia zmiany w zasadach pisowni języka polskiego, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. Rada Języka Polskiego wprowadziła 11 nowych reguł mających na celu uproszczenie zapisu, eliminację wyjątków oraz zmniejszenie liczby błędów ortograficznych. Wśród najważniejszych zmian znalazły się: pisownia nazw mieszkańców miast wielką literą (np. Tarnobrzeżanin), ujednolicenie zapisu cząstek -bym, -byś, -by osobno, pisownia wielką literą wszystkich członów nazw geograficznych oraz nazw instytucji, lokali i obiektów publicznych. Uproszczono także pisownię przedrostków niby- i super-, a przymiotniki od nazwisk (np. szekspirowski) będą zapisywane małą literą. Autorka zaprasza do refleksji nad zmianami oraz do zapoznania się z pełnym zestawieniem nowych zasad.


Zapraszamy do słuchania!

Autor: BP w Tarnobrzegu