5 lutego 2020 r. w czytelni naszej Biblioteki zostały przeprowadzone warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy w ramach Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy Szkolnych.
Tematyka spotkania dotyczyła "Selekcji i ubytkowania podręczników szkolnych". Zajęcia prowadziła Alina Sudoł. Na początku zaprezentowała uczestnikom przepisy prawne dotyczące skontrum i selekcji materiałów bibliotecznych. Referując podkreśliła, że do 2017 r. występowały wątpliwości, czy formą przeprowadzania inwentaryzacji w bibliotece szkolnej jest skontrum, czy inwentaryzacja za pomocą spisu z natury - zgodnie z ustawą o rachunkowości. Od 1 września 2017 r. nastąpiła zasadnicza zmiana, ponieważ Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe w przepisach dotyczących organizowania biblioteki w szkole wprowadza zapis o uwzględnieniu Rozporzadzenia z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych przy przeprowadzaniu inwentaryzacji ksiegozbioru biblioteki szkolnej.
Dalsza część spotkania poświęcona była selekcji podręczników, z którą bibliotekarze szkolni mają duży problem. Prowadząca przedstawiła tok postępowania z nieaktualnymi podręcznikami i materiałami edukacyjnymi, omówiła dokumentację związaną z ich selekcją i ubytkowaniem. Podkreśliła, że zgodę na ubytkowanie nieaktualnych podręczników wydaje dyrektor. Wyjaśniła również kwestię zwrotu kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego przez rodzica ucznia w przypadku ich uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia, którą reguluje Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.
Należy podkreślić, że spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 17 nauczycieli bibliotekarzy szkolnych.