"Las uociec nas - a my dzieci jego idziewa do niego". Patrycja Laskowska-Chyła, Kościuszko z Machowa i inni : antologia godek lasowiackich
Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie wraz z bibliotekami pedagogicznymi woj. podkarpackiego realizują program edukacji regionalnej Lasowiacy inspirują. Głównym zadaniem tego interdyscyplinarnego programu edukacji regionalnej jest zwiększenie liczby szkół promujących kulturę lasowiacką.
W ramach tego projektu odbyło się w naszej bibliotece Spotkanie z Mistrzem a w zasadzie z Mistrzyniami: Barbarą Sroczyńską i Zofią Wydro. Obie panie są członkiniami zespołu obrzędowego „Lasowiaczki”.
Pani Zofia to znana w całej Polsce śpiewaczka ludowa, która niejednego jurora przekonała swoją prawdą przekazu lasowiackich śpiwek. Ma na swoim koncie tyle nagród, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Na spotkaniu mieliśmy przyjemność wysłuchać jednej z lasowiackich przyśpiewek.
Pani Barbara to wspaniała gawędziarka wielokrotnie nagradzana za kunszt opowiastek i regionalną gwarę. To prawdziwa ikona rękodzieła lasowiackiego. Jej misterne pisanki, kwiaty z bibuły, palmy, wieńce dożynkowe, serca lasowiackie i wycinanki zdobią niejedną komnatę, domową ścianę, oraz goszczą na wystawach w różnych zakątkach Polski.
Na spotkaniu usłyszeliśmy wiele fantastycznych opowieści o tym, jakie gusła odczyniano nad nowonarodzonym dzieckiem, jakimi ziołami leczono, co gotowano i jak przechowywano żywność, jakie były zwyczaje świąteczne. Panie przypomniały dawne nazwy potraw lasowiackich: prekiesz to zalewajka, pitucha – makaron z jabłkami, pamuła – zupa z wiśni.
Podkreśliły też, jak ważne były między Lasowiakami relacje międzyludzkie: wzajemny szacunek i pomaganie sobie w trudnych sytuacjach.