Tydzień Bibliotek 2022 - podsumowanie

Tarnobrzeg

Zakończył się obchodzony po raz 15-ty w naszej Bibliotece Tydzień Bibliotek. Przebiegał pod hasłem "Biblioteka – świat w jednym miejscu". Hasło odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie,  tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.
 
Rok 2022 w Tarnobrzegu jest rokiem Walerii i Jana Tarnowskich, nawiązując do tych patronów rozpoczęliśmy Tydzień Bibliotek wykładem pani Beaty Kotasiak Wójcik z Muzeum Historycznego pt. "Waleria i Jan Feliks Tarnowscy – za co ich cenimy?”. Wykładowczyni w interesujący sposób  przybliżyła postaci twórców Kolekcji Dzikowskiej  Walerii Tarnowskiej i Jan Feliksa Tarnowskiego.  Podkreśliła zasługi Tarnowskich dla idei tworzenia kolekcji dzieł sztuki dla przyszłych pokoleń. 
Kolejny wykład pt.: „Bartnictwo – zajęcia Lasowiaków” wygłosiła pani Maria Pałkus. Jest to temat niezwykle aktualny, gdyż w tym roku przypada setna rocznica powstania Powiatowego Koła Pszczelniczego w Tarnobrzegu.
Wykładowczyni niezwykle ciekawie i przystępnie opowiedziała historię bartnictwa na ziemiach lasowiackich: w których wsiach żyło najwięcej bartników, w jaki sposób i gdzie powstawały barcie, jakie były podstawowe powinności bartnika i jakich narzędzi używano.
Ciekawym wydarzeniem było spotkanie z Karoliną Ciejką, autorką książki „Niesamowite opowiadania pana Czereśnie”. Pani Karolina zawodowo zajmująca się pisaniem scenariuszy wystaw, udzieliła dzieciom wielu wskazówek jak pisać i czy warto czytać książki. Podczas spotkania pisarka mówiła, skąd czerpała pomysły do napisania opowiadań, następnie przeczytała fragmenty książki.
 
Na zajęciach warsztatowych „Wiosenne rękodzieło” powstała łąka kolorowych kwiatów. Uczestnicy warsztatów  z wiórków drewna osikowego, stworzyli piękne kwiaty rozwijając tym samym koncentrację, kreatywność, wyobraźnię. Poszerzyli również wiedzę na temat charakterystycznych cech i zastosowania topoli osiki. Zajęcia poprowadziła nasza koleżanka Ewa Miękina.
 Z kolei na warsztatach makramy uczniowie SP nr 3 i uczestnicy WTZ w Tarnobrzegu wykonali breloczki i ozdobne chwosty. Z tajnikami tej sztuki wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów czy szydełka, zapoznała wszystkich Ewelina Kołodziejska (EFKA HandMade). Wszyscy dobrze się bawili i dzielnie wykonali zadanie.  
 
W  trakcie Tygodnia Bibliotek w naszej Bibliotece odbył się także wernisaż wystawy  VI Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli „Życie ma tak wiele barw…”. Wernisaż zgromadził autorów prac, gości oraz mieszkańców miasta. Wszyscy zmęczeni okresem pandemii, wyrażali zadowolenie z powodu możliwości spotkania się na żywo oraz obejrzenia twórczości swoich koleżanek i kolegów
 
Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych. Dla przedszkolaków i uczniów klas I - III zorganizowano zajęcia biblioterapeutyczne z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
 
Nasi czytelnicy mogli wziąć także udział w dwóch konkursach on-line „Codziennie jedna książka” i „Rzeczy dziwne i jeszcze dziwniejsze”.
Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa fotografii "Wołyń - Tarnobrzeg. Blisko czy daleko?" ukraińskiego fotografika amatora Romana Pawluka.

Wszystkim, którzy nas odwiedzili i uczestniczyli w Tygodniu Bibliotek serdecznie dziękujemy.

Autor: BP Tarnobrzeg